Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bolek i Lolek

Chcę dodać własny artykuł

Bolek i Lolek – znani bohaterowie popularnej polskiej serii animowanej dla dzieci.

Historia

Twórcą serii jest Władysław Nehrebecki, który zainspirował się zabawami swoich synów. Postacie Bolka i Lolka, zainspirowane wcześniejszym filmem, zyskały charakterystyczny wygląd: Bolek nosi czerwone szorty i żółtą bluzę, natomiast Lolek fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek. Seria rozpoczęła się w 1962 roku i przez 23 lata powstało ponad 150 odcinków oraz dwa filmy pełnometrażowe.

Produkcja i sukces

Filmy powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Osiągnęły dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1973 roku do serii dodano nową postać – Tolę, która wystąpiła w 30 odcinkach. Większość odcinków nie zawiera dialogów, wyjątkiem są pełnometrażowe filmy i niektóre serie z lat 80.

Filmy pełnometrażowe

Pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym był Wielka podróż Bolka i Lolka z 1977 roku, w którym postacie po raz pierwszy przemówiły. Film ten zdobył uznanie i otworzył drogę do dalszej produkcji, jednak dalsze prace nad nowymi filmami były utrudnione z powodu sporów o prawa autorskie.

Próby kontynuacji serii

Mimo trudności, w 1998 roku rozpoczęto prace nad nowymi przygodami kuzynów Bolka i Lolka, jednak nie odniosły one sukcesu. Zakończenie sporu o prawa autorskie w 2011 roku umożliwiło plany produkcji nowego filmu pełnometrażowego, jednak studio napotkało problemy finansowe i ostatecznie zostało rozwiązane.

Filmy i publikacje

Seria doczekała się licznych publikacji książkowych i komiksowych. Nowe książki z przygodami Bolka i Lolka są regularnie wydawane, a ich popularność wciąż trwa. W 2011 roku odsłonięto pomnik bohaterów w Bielsku-Białej, a w 1997 roku Bolek i Lolek zajęli pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszą dobranockę.

Informacje dodatkowe

– Serial był emitowany w Iranie po rewolucji islamskiej w 1979 roku.
– W Łodzi powstały budynki nazwane „Bolek” i „Lolek”, nawiązujące do postaci z serialu.

Bolek i Lolek pozostają ikonami polskiej kultury dziecięcej, a ich przygody wciąż bawią kolejne pokolenia.