Szpilki – Czasopismo Satyryczne
„Szpilki” to polskie ilustrowane czasopismo satyryczne, które powstało w grudniu 1935 roku dzięki Zbigniewowi Mitznerowi, Erykowi Lipińskiemu i Zenonowi Wasilewskiemu. Czasopismo miało silne powiązania z lewicą, krytykując oboz sanacyjny przed II wojną światową, a po wojnie – przeciwników ustroju komunistycznego.
Historia
„Szpilki” były wydawane w Warszawie, z wyjątkiem lat 1945–1947, kiedy siedziba redakcji przeniosła się do Łodzi z powodu zniszczeń wojennych. Redakcja mieściła się przy placu Trzech Krzyży 16a.
W latach 1950–1953 czasopismo publikowało „Bibliotekę Szpilek”, a w latach 1955–1958 „Kalendarz Szpilek”. Po 1990 roku czasopismo przestało się ukazywać, a próby reaktywacji w latach 1992 i 1994 zakończyły się niepowodzeniem.
Redaktorzy Naczelni
- Zbigniew Mitzner (do 1939)
- Eryk Lipiński (do 1939)
- Witold Filler (po 1945)
- Jacek Janczarski
- Stanislaw J. Lec
- Inni redaktorzy po 1945 roku: Arnold Mostowicz, Marek Przybylik, M. Sass, R. Starzyński, Krzysztof T. Toeplitz, Jerzy Zaruba.
Publicyści
Wśród publicystów „Szpilek” znaleźli się m.in.:
- Janusz Atlas
- Maria Czubaszek
- Konstanty I. Gałczyński
- Julian Tuwim
- Jerzy Urban
- Anna Lechicka-Kuśniewicz
- Radosław Zięcina
Rysownicy
Wśród rysowników, którzy współpracowali z „Szpilkami”, byli:
- Maja Berezowska
- Walerian Borowczyk
- Andrzej Mleczko
- Julian Bohdanowicz
- Bohdan Butenko
- Henryk Sawka
„Szpilki” pozostają ważnym elementem polskiej kultury satyrycznej, a ich historia odzwierciedla zmiany polityczne i społeczne w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia.