Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bolesław Domański

„`html

Reklama

Bolesław Domański

Bolesław Domański (14 stycznia 1872 – 21 kwietnia 1939) był polskim duchownym katolickim, doktorem filozofii, proboszczem Parafii Świętej Marii Magdaleny w Zakrzewie oraz działaczem Związku Polaków w Niemczech.

Rodzina i edukacja

Domański urodził się w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Ukończył Collegium Marianum w Pelplinie oraz Seminarium Duchowne w Pelplinie, gdzie uzyskał święcenia kapłańskie w 1895 roku. W 1897 roku obronił pracę doktorską w Królewskiej Pruskiej Akademii Teologicznej w Münster.

Reklama

Początki służby duszpasterskiej

Po ukończeniu studiów, Domański rozpoczął pracę jako wikary w Lubawie, a następnie jako nauczyciel w pelplińskim seminarium duchownym. Od 1903 roku był proboszczem w Zakrzewie, gdzie organizował życie parafialne i prowadził katechezę w języku polskim.

Ksiądz Patron Polaków w Rzeszy Niemieckiej

Domański stał się ważną postacią w polskim ruchu narodowym w Niemczech. Był zwolennikiem pracy organicznej, organizował Kółka Rolnicze oraz walczył o prawa Polaków. W 1928 roku doprowadził do uchwalenia „Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w Prusach”. W 1933 roku został prezesem Związku Polaków w Niemczech.

I Kongres Związku Polaków w Niemczech w 1938 r.

W marcu 1938 roku zorganizował w Berlinie I Kongres Związku Polaków w Niemczech, co stanowiło ukoronowanie jego działalności.

Upamiętnienie

W 2017 roku odsłonięto rzeźbę Domańskiego w Wielkim Buczku, a w 2018 roku w Złotowie przy Domu Polskim postawiono ławeczkę z jego rzeźbą. Jan Paweł II określił Domańskiego jako symbol polskości.

Bibliografia

  • Ks. dr Zachariasz Krauze; „Ksiądz Patron Domański”; Gorzów Wlkp. 1948
  • Józef Borzyszkowski; „Lud Polski się nie da…” Ks. Bolesław Domański, Patron Polaków w Niemczech; Gdańsk 1989
  • Edmund Osmańczyk; Niezłomny proboszcz z Zakrzewa, rzecz o Księdzu Patronie Bolesławie Domańskim; Warszawa 1989

„`

Reklama
Reklama