Misja Sojuz 22
Sojuz 22 (kod wywoławczy Ястреб – Jastrząb) to misja kosmiczna, która miała na celu badanie Ziemi przy użyciu zmodyfikowanej kapsuły Sojuza. Wykorzystano ją jako zapasowy statek w misji Sojuz-Apollo.
Załoga
Podstawowa
- Walerij Bykowski
- Władimir Aksjonow
Rezerwowa
- Jurij Małyszew
- Giennadij Striekałow
Druga rezerwowa
- Leonid Popow
- Borys Andriejew
Przebieg misji
Kosmonauci Bykowski i Aksjonow przebywali na orbicie przez 7 dni, podczas których wykonali wiele zdjęć powierzchni Ziemi. Misja miała na celu wsparcie planowania gospodarki ZSRR i NRD oraz lokalizację surowców naturalnych.
Kluczowym elementem misji była kamera wielozakresowa Carl Zeiss, która umożliwiała fotografowanie dużych obszarów Ziemi. Orbita o kącie nachylenia 64,75º pozwalała na maksymalne obserwacje, a w ciągu 10 minut kamera pokrywała 500 000 km².
W trakcie misji załoga sfotografowała m.in.:
- Syberię i Morze Ochockie
- Obszary Azji Środkowej i Kazachstanu
- Południowy Ural i zachodnią Syberię
- NRD
Łącznie wykonano ponad 2400 zdjęć z 30 obszarów. Interesującym aspektem misji była równoległa operacja NATO w Norwegii, co mogło być przedmiotem obserwacji przez kosmonautów.
Oprócz zdjęć, przeprowadzono eksperymenty biologiczne, w tym badania rozwoju roślin i ryb w stanie nieważkości, a także wpływu promieniowania kosmicznego na wzrok.
Misja zakończyła się 23 września 1976 roku, po 7 dniach, 21 godzinach i 52 minutach na orbicie, lądując 150 km na północny zachód od Celinogradu.