Brytyjski „The Telegraph” donosi, że stan zdrowia Asmy al-Asad, żony byłego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada, uległ znacznemu pogorszeniu. Kobieta, która zmaga się z nawrotem białaczki, przebywa w izolacji, aby uniknąć potencjalnych infekcji. Jej ojciec, Fawaz Akhras, opiekuje się nią w Moskwie.
Poważne problemy zdrowotne
Asma al-Asad jest w bardzo ciężkim stanie. Zdiagnozowana z ostrą białaczką szpikową, pozostaje z dala od innych osób, aby zminimalizować ryzyko zarażenia. Bliskie źródła doniosły, że jej tata jest przygnębiony aktualną sytuacją zdrowotną córki.
Po obaleniu syryjskiego reżimu, Baszar al-Asad wraz z żoną zdecydowali się na azyl w Moskwie. W maju ogłoszono, że Asma cierpi na białaczkę, poważną chorobę nowotworową wpływającą na układ krwionośny, w tym szpik kostny, odpowiedzialny za produkcję komórek krwi.
Historia walki z rakiem
W przeszłości Asma pokonała raka piersi, z którym walczyła do sierpnia 2019 roku. Obecnie jej zdrowie jest w opłakanym stanie. Według informatora, nie jest w stanie przebywać z nikim w tym samym pomieszczeniu. Przypuszcza się, że 49-latka przyjechała do Moskwy w celu leczenia, zanim jej mąż został zmuszony do ucieczki z kraju.
Spekulacje i polityka
W mediach zaczęły pojawiać się spekulacje dotyczące stanu zdrowia Asmy, z doniesieniami o jej pragnieniu leczenia w Londynie oraz myślami na temat rozwodu. Choć rodzina nie skomentowała tego ostatniego, Kreml zdecydowanie zaprzeczył tym informacjom.
Wielu polityków, w tym brytyjski minister David Lammy, wyraziło obawy dotyczące ewentualnego powrotu Asmy do Wielkiej Brytanii, argumentując, że byłoby to obraźliwe dla ofiar reżimu al-Asada. Z racji posiadanego podwójnego obywatelstwa, powrót do kraju rodzinnego wzbudza kontrowersje.
Rodzina Asadów w Moskwie
Baszar i Asma mają troje dzieci, a ich dalsza rodzina również przebywa w Moskwie. Hafiz, ich syn, wciąż studiuje matematykę na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Ostatnio obronił pracę doktorską, w której wyraził wdzięczność pomordowanym w swoim kraju.
Zmiany, jakie przeżył Baszar al-Asad po śmierci swojego starszego brata, który zginął w wypadku samochodowym, doprowadziły do jego awansu na czoło syryjskiej polityki. Z pozoru reformatorski wizerunek pary rozpadł się po brutalnym stłumieniu protestów w 2011 roku, co zapoczątkowało krwawą wojnę domową w Syrii.
Sankcje nałożone na Asmę za jej rolę we wspieraniu działań męża sprawiają, że jej przyszłość w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej wątpliwa. Z perspektywy międzynarodowej, sytuacja rodziny asadów nadal budzi wiele kontrowersji i emocji.
Źródło/foto: Interia