Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Abp Jędraszewski krytykuje rządzących: „Próbują zamykać drzwi Chrystusowi”

W liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej, arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził zaniepokojenie działaniami obecnych władz państwowych, które – jego zdaniem – próbują zamknąć drzwi Chrystusowi poprzez redukcję godzin nauczania religii w szkołach. Apelując o „solidarną postawę czujności i sprzeciwu”, metropolita odniósł się także do nowego przedmiotu, jakim ma być edukacja zdrowotna.

PRZYPOMNIENIE O MĘCZEŃSTWIE I EDUKACJI KATOLICKIEJ

W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, kościoły Archidiecezji Krakowskiej wypełniły się wiernymi, którzy wysłuchali listu abp. Jędraszewskiego. Hierarcha przypomniał, że „już od zarania Kościoła dawanie świadectwa o Zwycięskim Chrystusie często wiązało się z cierpieniem, a niekiedy męczeństwem”. W kontekście współczesnych wyzwań, zauważył, iż rozwijanie edukacji katolickiej jest kluczowym zadaniem zarówno dla narodu, jak i dla Kościoła.

Arcybiskup podkreślił, że „obecne władze państwowe niestety próbują zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii”. Dodał, że planowane wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu, który może prowadzić do moralnej deprawacji dzieci, jest kwestią, którą należy się zająć z pełnym zaangażowaniem. „Rodzice muszą zatem zatroszczyć się o to, by ich dzieci otrzymały właściwe nauczanie i wychowanie” – zaznaczył metropolita.

ROZWÓJ KATOLICKIEJ EDUKACJI

Abp Jędraszewski podkreślił również znaczenie wsparcia dla istniejących katolickich placówek edukacyjnych. Zauważył, że „potrzeby dotyczące odpowiedniego kształcenia młodego pokolenia Polaków w duchu katolickim są tak ogromne, że należy dążyć do tworzenia nowych instytucji o takim charakterze”. Wskazał przy tym, że to zapewne ma wpływ na przyszłość zarówno samego Kościoła, jak i całej Ojczyzny.

W Archidiecezji działa obecnie 53 przedszkola, 27 szkół podstawowych, 13 średnich oraz dwa uniwersytety katolickie. „Gwarantujemy, że w tych szkołach pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji dotyczących dzieci będą mieli rodzice i opiekunowie” – przypomniał arcybiskup, zachęcając jednocześnie do wsparcia ich działalności podczas mszy świętej.

NOWY PRZEDMIOT W SZKOŁACH

Od roku szkolnego 2025/2026 w szkołach ma zagościć nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Jak wynika z projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej, zajęcia te będą poruszać m.in. tematy dotyczące ruchów antyszczepionkowych, dezinformacji o szczepieniach, metod antykoncepcji oraz różnic między naprotechnologią a in vitro. W programie znajdziemy także zagrożenia związane z różnymi aspektami seksualności.

Konferencja Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec wprowadzenia tego przedmiotu, twierdząc, że jest on niezgodny z konstytucją. Minister edukacji Barbara Nowacka uważa jednak, że edukacja zdrowotna jest niezwykle potrzebna polskiej młodzieży, dostarczając istotnych informacji na temat zdrowia psychicznego i fizycznego oraz profilaktyki zdrowotnej.

W kontekście prowadzonych dyskusji warto zadać sobie pytanie: jakie miejsce w edukacji naszych dzieci zajmą wartości katolickie, jeśli władze zdecydowały się na wprowadzenie tematów, które mogą budzić kontrowersje? A może to właśnie czas, aby wspierać katolickie szkoły, które stawiają na wychowanie w duchu chrześcijańskim?

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie