The Telegraph informuje o pogarszającym się zdrowiu Asmy al-Asad, żony byłego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Z powodu nawrotu białaczki, kobieta przebywa w izolacji, a jej ojciec czuwa przy niej w Moskwie.
Stan zdrowia Asmy al-Asad
Jak wskazują doniesienia, Asma al-Asad jest w bardzo ciężkim stanie. Przebywa w izolacji z uwagi na ryzyko infekcji związane z białaczką, która została u niej zdiagnozowana. Jej ojciec, Fawaz Akhras, podobno jest załamany sytuacją zdrowotną córki, co potwierdzają źródła z jej najbliższego otoczenia.
Po upadku reżimu w Syrii, Baszar al-Asad z żoną zwrócili się o azyl do Moskwy. W maju tego roku władze w Damaszku ogłosiły, że u Asmy zidentyfikowano ostrą białaczkę szpikową, będącą agresywną postacią nowotworu, który atakuje układ krwiotwórczy. Choroba ta uszkadza szpik kostny, odpowiedzialny za produkcję czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi.
Historia i edukacja Asmy
W przeszłości Asma walczyła z rakiem piersi, który udało jej się pokonać w sierpniu 2019 roku. Źródła informujące o jej stanie podkreślają, że jest on wręcz tragiczny; nie może przebywać w towarzystwie innych osób ze względu na swoje zdrowie. Wskazuje się, że 49-latka mogła przylecieć do Moskwy na leczenie tuż przed tym, gdy Kreml namówił jej męża do ucieczki z Syrii w obliczu nasilających się walk z rebeliantami.
Jej ojciec, kardiolog, opiekował się nią przez ostatnie pół roku, najpierw w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a potem w Rosji. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że Asma rozważa leczenie w Londynie oraz chciałaby się rozwieść z Baszarem. Choć para nie odniosła się do tych informacji, Kreml stanowczo je zdementował.
Reakcje na możliwy powrót Asmy
Brytyjski polityk Robert Jenrick stwierdził, iż powrót Asmy do Wielkiej Brytanii byłby „afrontem dla milionów ofiar Asada”. Asma posiada podwójne, brytyjsko-syryjskie obywatelstwo, a jej dzieci wydają się być związane z rosyjskim życiem. Hafiz, jeden z synów przeżył obalenie reżimu ojca i obecnie studiuje matematykę w Moskwie, gdzie niedawno obronił pracę doktorską, podkreślając wdzięczność dla „męczenników ojczyzny”.
Asma al-Asad, wychowana w Acton w Londynie, była dobrze wykształcona – ukończyła informatykę na King’s College i pracowała w bankowości inwestycyjnej przed związaniem się z Baszarem. Zmiany w syryjskim reżimie nastały po tragicznej śmierci jego brata, Basil, co ostatecznie doprowadziło Baszara do objęcia władzy w 2000 roku. Dotychczasowy wizerunek pary jako reformatorskiego duetu zniknął, gdy Baszar brutalnie stłumił protesty prodemokratyczne w 2011 roku, co doprowadziło Syrię do krwawego konfliktu.
Konsekwencje polityczne
Asma, jako współodpowiedzialna za działania męża, znalazła się pod międzynarodowymi sankcjami. Brytyjski minister spraw zagranicznych, David Lammy, jednoznacznie zaznaczył, że nie wyobraża sobie powrotu do Wielkiej Brytanii osoby objętej sankcjami, podkreślając, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić, że żaden członek rodziny Asadów nie znajdzie schronienia na Wyspach.
Rodzina Asadów, z trójką dzieci – Hafizem, Zeinem i Karimem – po przyjeździe do Moskwy znalazła sobie nową rzeczywistość w Rosji, stawiając czoła zarówno rodzinnym tragediom, jak i konsekwencjom politycznym swojego życia.
Źródło/foto: Interia