Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jerzy Joachim Retyk

Georg Joachim von Lauchen (Retyk)

Georg Joachim von Lauchen, znany również jako Georg Joachim Retyk, był niemieckim uczonym, astronomem, matematykiem i lekarzem, urodzonym 16 lutego 1514 roku w Feldkirch (Austria). Zmarł 4 grudnia 1574 roku w Koszycach (Węgry).

Reklama

Życiorys

Retyk był synem miejskiego lekarza Georga Iserina i Włoszki Thomasiny de Porris. Po skazaniu ojca na śmierć w 1528 roku, matka i syn przyjęli nazwisko de Porris, a później von Lauchen. Georg studiował w Zurychu, a następnie na Uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie w 1537 roku objął katedrę matematyki.

Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem

W 1539 roku Retyk odwiedził Frombork, aby spotkać się z Kopernikiem i zapoznać się z jego dziełem. Przywiózł Kopernikowi książki oraz wyniki obserwacji Merkurego, które miały wpływ na prace astronoma. Retyk stał się zwolennikiem heliocentryzmu i dążył do wydania dzieła Kopernika, co zaowocowało publikacją Narratio Prima, będącym przystępnym wprowadzeniem do teorii heliocentrycznej.

Reklama

Udział w wydaniu De revolutionibus

Po powrocie do Wittenbergi Retyk zajął się przygotowaniem wydania De revolutionibus, które ukazało się w 1543 roku. W latach 1542–1551 był profesorem matematyki w Lipsku, a później nauczał w różnych miejscach, w tym w Krakowie.

Skandal obyczajowy

W 1551 roku Retyk został oskarżony o homoseksualizm, co zmusiło go do ucieczki do Chemnitz i Pragi. Sąd skazał go na relegację z uczelni, ale wyrok nie został ogłoszony publicznie. Po 1554 roku mieszkał w Krakowie, gdzie prowadził praktykę lekarską i pracował nad tablicami trygonometrycznymi. Zmarł w 1574 roku.

Wybrane dzieła

  • Narratio Prima (Gdańsk 1540) – kompendium astronomii heliocentrycznej.
  • Canon doctrinae triangulorum (Lipsk 1551) – tablice trygonometryczne.
  • Opus Palatinum de triangulis (Neustadt 1596) – kompendium wiedzy trygonometrycznej.

Pamięć i kultura

W jego honor nazwano jeden z kraterów na Księżycu Rhaeticus. Postać Retyka została przedstawiona w polskim filmie historycznym Kopernik z 1972 roku.

Reklama
Reklama