Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Liban (góry)

Góry Liban

Góry Liban, znane w języku arabskim jako Dżabal Lubnan, to pasmo górskie rozciągające się na długości około 160 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Oddzielone są od morza wąskim pasem nizinnym, a od wschodu ogranicza je rów tektoniczny doliny Bekaa, który oddziela je od gór Antylibanu. Najwyższym szczytem gór Liban jest Kurnat as-Sauda, osiągający wysokość 3083 m n.p.m.

Reklama

Geologia i Przyroda

Góry Liban zbudowane są głównie z piaskowców i skał wapiennych, charakteryzujących się licznymi formami krasu. Obszar ten jest poprzecinany głębokimi dolinami rzek. W przeszłości region był znany z bujnych lasów cedrowych, których drewno było wykorzystywane przez starożytnych Egipcjan, Fenicjan i Rzymian do budowy okrętów oraz wznoszenia świątyni jerozolimskiej za czasów Salomona. Niestety, intensywna działalność ludzka doprowadziła do znacznego wylesienia i erozji terenu.

Współczesna Flora i Fauna

Obecnie stoki gór Liban są głównie pokryte zaroślami makii, a jedynie w niektórych miejscach występują lasy dębowe i sosnowe. Fragmenty lasów cedrowych, które przetrwały, są objęte rezerwatami przyrody. Najniższe partie gór są wykorzystywane rolniczo, z dominującą uprawą owoców cytrusowych.

Reklama

Klimat i Turystyka

Region charakteryzuje się klimatem kontynentalnym górskim, z obfitymi opadami śniegu zimą, co sprzyja rozwojowi narciarstwa zjazdowego. Wysokość gór oraz ich urok przyciągają turystów, oferując różnorodne atrakcje.

Pochodzenie Nazwy

Nazwa gór Liban pochodzi od aramejskiego słowa laban, co oznacza „biały”, odnosząc się do ośnieżonych szczytów górskich. To właśnie od tych gór wzięła swoją nazwę także republika Liban.

Reklama
Reklama