Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Nabopolassar

Nabopolassar

Nabopolassar (akad. Nabu-apla-uṣur, co oznacza „boże Nabu syna pierworodnego strzeż”) był królem imperium nowobabilońskiego oraz założycielem XI (chaldejskiej) dynastii babilońskiej. Zmarł około 605 p.n.e. i był ojcem Nabuchodonozora II.

Reklama

Pochodzenie

Pochodził prawdopodobnie z plemienia Bit-Jakini. W inskrypcjach z okresu jego panowania określał się jako władca Kraju Nadmorskiego, a w tekstach nazywał siebie „człowiekiem ludu, niczyim synem”.

Objęcie władzy

Nabopolassar, będąc możnym Chaldejczykiem, po śmierci Aszurbanipala w 626 p.n.e. przejął władzę w Babilonie, uniezależniając się od Asyrii. Przez ponad dekadę toczył walki z Asyryjczykami, odnosząc zarówno zwycięstwa, jak i porażki. Wśród jego osiągnięć znajdowały się zwycięstwa pod Arraphą i Gablini.

Reklama

W 614 p.n.e., po zdobyciu Aszuru przez Medów, zawarł sojusz z tym plemieniem, co doprowadziło do zniszczenia Asyrii. W 612 p.n.e. wspólnie z Medami zdobył Niniwę i Kalchu, co zakończyło istnienie imperium asyryjskiego. Opisał swoje zwycięstwa w inskrypcjach, podkreślając destrukcję Asyrii i zniesienie jej ciężkiego jarzma.

W latach 610 p.n.e.–607 p.n.e. prowadził wojny z Egiptem, a w 607 p.n.e. powierzył dowództwo armii swojemu synowi Nabuchodonozorowi II, który w 605 p.n.e. pokonał armię faraona Necho II.

Reklama

Podsumowanie

  • Nabopolassar był królem nowobabilońskim i założycielem XI dynastii babilońskiej.
  • Pochodził prawdopodobnie z plemienia Bit-Jakini i uniezależnił Babilon od Asyrii.
  • Współpracował z Medami, co umożliwiło zniszczenie imperium asyryjskiego.
  • Jego syn, Nabuchodonozor II, kontynuował jego dzieło, odnosząc zwycięstwa nad Egiptem.

Bibliografia

  • Praca zbiorowa, Historia powszechna, Tom 2, Od prehistorii do cywilizacji na kontynentach pozaeuropejskich, Mediaset Group SA, 2007, ss. 601-602.
Reklama