Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Glista ludzka

Glista ludzka

Glista ludzka (łac. Ascaris lumbricoides) to pasożyt ludzki, który osiąga długość około 40 cm. Ciało glisty ma obły kształt, bladoróżową barwę oraz cztery podłużne linie: cienkie białe linie grzbietowe i brzuszne oraz grubsze brunatne linie boczne. Otwór gębowy otoczony jest trzema wargami, które pełnią funkcję narządów czepnych i dotykowych. Wyróżnia się również otwory wydalniczy i odbytowy, a samce mają dodatkowy otwór płciowy.

Reklama

Budowa

Wór skórno-mięśniowy składa się z elastycznego oskórka i naskórka, pod którym znajduje się warstwa mięśni podłużnych. Otwór gębowy prowadzi do gardzieli i jelita środkowego, a układ nerwowy tworzy pierścień nerwowy oraz powrózki nerwowe. Samice glisty są większe od samców, osiągając długość do 40 cm; samce mają 10-32 cm.

Cykl rozwojowy

Dorosłe glisty żyją w jelicie cienkim, składając do 200 tysięcy jaj dziennie, które wydalane są z kałem. Jaja rozwijają się do postaci larwalnej w obecności tlenu i wilgoci, a larwy mogą przetrwać w ziemi lub wodzie przez 2-5 lat. Zakażenie glistą ludzką może następować przez niedomyte warzywa, zanieczyszczoną wodę lub żywność skażoną jajami pasożyta.

Reklama

Choroby

Glistnica, choroba wywoływana przez glistę ludzką, objawia się osłabieniem, zawrotami głowy, obrzękami twarzy i reakcjami alergicznymi. W przypadku masowego zakażenia może dojść do niedrożności jelit.

Genetyka

Samce glisty mają 43 chromosomy, natomiast samice 48.

Reklama

Bibliografia

  • Glista ludzka – Ascaris lumbricoides, K.Dobrowolski, M.Klimaszewski, H.Szelęgiewicz, Zoologia, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa, 1968
Reklama