Dnia 2 września zainaugurowaliśmy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, a wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Ludwinie, w powiecie łęczyńskim. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych oraz instytucji, w tym Wiceminister Edukacji Joanna Mucha, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski oraz Wójt Gminy Ludwin Andrzej Chabros. Lubelski garnizon Policji reprezentował młodszy inspektor Tomasz Gil, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie.
PODSUMOWANIE WAKACJI
W trakcie inauguracji podsumowaliśmy wakacyjne wydarzenia na Lubelszczyźnie oraz ogłosiliśmy rozpoczęcie akcji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszym regionie. Statystyki są alarmujące – w czasie letnim na drogach naszego województwa zarejestrowano 228 wypadków, w których zginęło 25 osób, a 231 zostało rannych. Dla porównania, w wakacje ubiegłego roku doszło do 200 wypadków, w których życie straciło 32 osoby, a obrażenia odniosło 211.
Ponadto, policjanci drogówki skontrolowali blisko 230 tysięcy kierujących, co skutkowało ujawnieniem ponad 1700 nietrzeźwych kierowców. W wyniku prowadzonych działań zatrzymano ponad tysiąc praw jazdy, z czego niemal 500 za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ
W wakacje na lubelskich akwenach utonęło 10 osób, w tym dwie nieletnie, w wieku 13 i 16 lat. W ubiegłym roku liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 15. Niezmiennie najczęstszymi przyczynami tragicznym zdarzeń są alkohol, brawura i brak ostrożności. Sytuacje te, na szczęście, niejednokrotnie udało się zażegnać dzięki interwencjom ratowników i przypadkowych świadków.
NOWA INICJATYWA „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”
W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” planujemy intensyfikację działań edukacyjnych, które mają na celu zwiększenie świadomości zarówno kierowców, jak i dzieci oraz ich rodziców w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Policjanci przed rozpoczęciem roku szkolnego zweryfikowali oznakowanie dróg prowadzących do szkół i przedszkoli, a także sprawdzili urządzenia ostrzegawczo-zabezpieczające w ich pobliżu. W sumie zbadano prawie 700 lokalizacji, a blisko 50 wniosków o usunięcie uchybień trafiło do zarządców dróg.
Podczas inauguracji roku szkolnego rozdawaliśmy uczniom odblaski, podkreślając znaczenie ich noszenia dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Planujemy regularnie odwiedzać placówki edukacyjne, aby prowadzić zajęcia dotyczące właściwych zachowań na drodze. Bezpieczny powrót do szkół to obowiązek nas wszystkich, więc niech działania Policji w tym zakresie będą stałym elementem naszej wspólnej troski o bezpieczeństwo dzieci.
Nadkomisarz Anna Kamola
Źródło: Polska Policja