Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

John Herschel

John Frederick William Herschel

John Frederick William Herschel (1792-1871) był angielskim astronomem, fizykiem i chemikiem, znanym ze swoich badań nad gwiazdami i mgławicami. Był synem Williama Herschela, odkrywcy Urana, i dwukrotnym laureatem Medalu Copleya.

Reklama

Życiorys

Ukończył Eton College, a następnie studiował astronomię i matematykę na Uniwersytecie Cambridge, gdzie uzyskał dyplom licencjacki w 1813 roku. W 1816 roku zrezygnował z kariery akademickiej, aby wspierać swojego ojca w pracy badawczej. Jego badania skupiały się na gwiazdach podwójnych i mgławicach.

Pierwszym istotnym osiągnięciem Herschela było skatalogowanie gwiazd podwójnych, co zaowocowało publikacją nowego katalogu 5057 gwiazd, z których odkrył 3347. W 1820 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Astronomicznego i pełnił różne funkcje w Królewskim Towarzystwie oraz Królewskim Towarzystwie Astronomicznym.

Reklama

W 1834 roku wyjechał do Afryki, gdzie odkrył wiele nowych mgławic i gwiazd podwójnych, a także zbadał południową część nieba. Po powrocie do Anglii opublikował wyniki swoich badań. W 1864 roku opublikował General Catalogue of Nebulae and Clusters, który zawierał 5079 mgławic i gromad gwiazd.

Herschel był także pionierem w dziedzinie fotografii, wprowadzając terminologię związaną z tym obszarem, a także wynalazł cyjanotypię. Odkrył zjawisko nazwane jego imieniem i był uważany za jednego z najważniejszych naukowców swojego czasu.

Wyróżnienia

  • Członek Royal Society (od 1813)
  • Członek Royal Society of Edinburgh (od 1820)
  • Laureat Złotego Medalu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (1826, 1836)
  • Medal Copleya (1821, 1847)

Upamiętnienia

  • Krater J. Herschel na Księżycu
  • Krater na Marsie nazwany na cześć Herschelów
  • Szczyt Herschela w Górach Admiralicji w Antarktydzie Wschodniej

Herschel zmarł 11 maja 1871 roku i został pochowany w Opactwie Westminsterskim obok Isaaca Newtona. Jego prace miały ogromny wpływ na rozwój astronomii oraz nauk przyrodniczych.

Reklama
Reklama