Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rozmowy w cieniu buntu. Dowódcy armii rosyjskiej nie chcą podporządkować się Putinowi

Rosyjscy oficerowie wyrażają sprzeciw wobec rozkazu, który zmuszałby ich do wysłania żołnierzy na drugi brzeg Dniepru w celu przystąpienia do planowanej ofensywy w obwodzie chersońskim. Takie informacje przekazuje amerykański „Newsweek”, powołując się na relacje partyzantów z ruchu oporu ATESZ.

Napięcie w rosyjskich szeregach

W rosyjskiej armii w obwodzie chersońskim narasta napięcie, związane z przygotowaniami do ofensywy oraz rosnącym ciężarem nowych zadań stawianych przez dowództwo. Tygodnik „Newsweek” zwraca uwagę, że odmowa wykonania rozkazu może świadczyć o spadku morale wśród rosyjskich żołnierzy, co z kolei może wpłynąć na dalszy przebieg konfliktu.

Jak podaje „Kyiv Independent”, na początku grudnia rosyjskie dowództwo miało zebrać 300 łodzi do przeprawy przez Dniepr, celem przejęcia kontroli nad wyspami w delcie rzeki. Jednak nie tylko dowódcy odmawiają wysyłania swoich podwładnych; również sami żołnierze starają się unikać przekraczania rzeki.

Protesty w szeregach wojska

Z informacji przekazanych przez „Newsweeka” wynika, że żołnierze z 1196. pułku strzelców zmotoryzowanych, odmawiając przekroczenia Dniepru, uszkadzali łodzie i popełniali samobójstwa. Partyzanci z ruchu ATESZ wskazują, że takie działania rozbijają dyscyplinę i gotowość bojową rosyjskich jednostek oraz są postrzegane przez dowództwo jako poważne zagrożenie.

W odpowiedzi na nadchodzącą ofensywę Rosja zwiększa zasoby amunicji i sprzętu bojowego. Mimo to, jak twierdzi ATESZ, w rosyjskich jednostkach panowało zamieszanie co do celów operacyjnych. Rosyjscy żołnierze mieli celowo uszkadzać silniki łodzi oraz przekazywać ukraińskim siłom informacje o lokalizacji baz i zapasów paliwa, aby uniknąć wysłania do działań na wyspach w delcie Dniepru.

Nieudane próby przekroczenia Dniepru

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informuje, że rosyjskie grupy dywersyjne próbowały 20 grudnia przejść przez Dniepr, ale zostały odeparte przez ukraińskie siły. Pomimo działań ofensywnych, takich jak użycie ciężkiej artylerii oraz ataków rakietowych, Rosjanie nie osiągnęli zakładanych celów.

O ruchu ATESZ

ATESZ to ukraińsko-tatarski ruch oporu, który działa nie tylko w Rosji, ale również na Krymie oraz w innych obszarach Ukrainy okupowanych przez Rosję. Organizacja zyskała rozgłos na początku lutego 2023 roku, kiedy to poinformowano o skutecznych akcjach partyzanckich, w tym o wysadzeniu w powietrze samochodu z rosyjskimi oficerami Gwardii Narodowej.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie