Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stefan II Ghattas

Stefan II Gattas

Stefan II Gattas (16 stycznia 1920 – 20 stycznia 2009) był duchownym katolickim obrządku koptyjskiego oraz patriarchą katolickiego Kościoła koptyjskiego w latach 1986–2006. W 2001 roku otrzymał tytuł kardynała.

Reklama

Życiorys

Stefan II Gattas, urodzony jako Andrzej Gattas w wiosce Szejch Zejn el-Dine w Egipcie, ukończył Liceum Świętej Rodziny w Kairze w 1938 roku. Następnie podjął studia w Papieskim Ateneum Propaganda Fide w Rzymie, które ukończył w 1944 roku, uzyskując tytuł magistra teologii i filozofii. 25 marca 1944 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Po powrocie do Egiptu, Gattas zaczął uczyć filozofii i teologii dogmatycznej w seminarium w Tahta. W 1952 roku wstąpił do zakonu lazarystów, a po odbyciu nowicjatu w Paryżu, spędził sześć lat na misjach w Libanie. Następnie pełnił funkcje skarbnika oraz przełożonego zgromadzenia lazarystów w Aleksandrii.

Reklama

8 maja 1967 roku został wybrany biskupem Luksoru, a sakrę biskupią przyjął 9 czerwca. Po kilku latach pracy nad organizowaniem diecezji, 24 lutego 1984 roku został mianowany administratorem apostolskim patriarchatu aleksandryjskiego. Po ustąpieniu patriarchy Stefana I Sidarusa, synod biskupów katolickiego Kościoła koptyjskiego 9 czerwca 1986 roku wybrał Gattasa na patriarchę Aleksandrii, co zostało zatwierdzone przez papieża Jana Pawła II 23 czerwca tego samego roku.

Gattas kontynuował linię swojego poprzednika, przyjmując jego imię. 21 lutego 2001 roku papież mianował go kardynałem. Jako patriarchalny członek watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich, Gattas pełnił ważną rolę w Kościele katolickim. W marcu 2006 roku złożył rezygnację z funkcji patriarchy, a jego miejsce zajął Antoni Naguib.

Podsumowanie

Stefan II Gattas był znaczącą postacią w katolickim Kościele koptyjskim, pełniąc funkcje biskupa i patriarchy. Jego działalność miała wpływ na rozwój struktur kościelnych oraz współprace z Watykanem.

Reklama

Bibliografia

Reklama