Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Tryb wirtualny

Tryb wirtualny (V86)

Tryb wirtualny, znany również jako Virtual 8086 (V86), to specjalny tryb pracy procesorów architektury IA-32, dostępny w trybie chronionym. Umożliwia on uruchamianie programów zaprojektowanych do działania w trybie rzeczywistym, symulując działanie procesora Intel 8086. Tryb ten umożliwia dostęp do 1 MB pamięci operacyjnej i odpowiednich rejestrów procesora, wykonując jedynie rozkazy, które są zgodne z tym otoczeniem.

Reklama

W odróżnieniu od natywnego trybu rzeczywistego, dostęp do portów wejścia-wyjścia oraz przerwania są kontrolowane przez system operacyjny. Taka architektura pozwala na jednoczesne uruchamianie wielu procesów w trybie V86, co zapewnia bezkonfliktową pracę z „zwykłymi” procesami systemowymi.

Aby zrealizować dostęp do portów oraz obsługę przerwań, system operacyjny emuluje sprzęt i konwertuje żądania procesów w trybie V86 na odpowiednie akcje sterowników urządzeń.

Reklama

Wykorzystanie trybu V86

Tryb V86 jest głównie stosowany do uruchamiania programów DOS-owych, które działają w trybie rzeczywistym architektury x86. Systemy Windows mają wbudowane mechanizmy do uruchamiania takich programów. Na przykład, 32-bitowe wersje Windows NT zawierają komponent NTVDM, natomiast w 64-bitowych wersjach ten mechanizm został usunięty. W systemach Linux dostępne są emulatory, takie jak DOSBox i DOSEMU.

64-bitowe systemy

Procesory 64-bitowe o architekturze x86-64 nie obsługują trybu wirtualnego 8086 ani trybu rzeczywistego. Mimo to, tryb V86 jest dostępny, gdy procesor działa w trybie Legacy. W przypadku aktywacji funkcji sprzętowej wirtualizacji (VT-x lub AMD-V), procesor w trybie Long może uruchomić logiczny procesor, który następnie może pracować w trybie V86.

Reklama
Reklama