Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Emil Młynarski

Chcę dodać własny artykuł

Emil Szymon Młynarski

Emil Szymon Młynarski (ur. 18 lipca 1870 w Kibartach, zm. 5 kwietnia 1935 w Warszawie) był polskim dyrygentem, skrzypkiem, kompozytorem oraz współzałożycielem i dyrektorem Filharmonii Warszawskiej w latach 1901–1905.

Życiorys

Młynarski rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 10 lat u Leopolda Auera w Petersburgu. Uczył się również kompozycji pod okiem Anatolija Ladowa oraz instrumentacji u Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. W 1890 roku rozpoczął karierę solisty, występując w wielu europejskich miastach, w tym w Berlinie i Londynie.

W 1893 roku został pedagogiem w szkole Cesarskiego Towarzystwa Muzycznego w Odessie, a cztery lata później przeniósł się do Warszawy. W 1898 zdobył nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Paderewskiego za Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. Młynarski dyrygował m.in. w warszawskim Teatrze Wielkim oraz pełnił funkcje dyrektora Filharmonii Warszawskiej i Instytutu Muzycznego.

Po I wojnie światowej Młynarski powrócił do Warszawy, gdzie przewodził Konserwatorium Warszawskiemu oraz Operze Warszawskiej. W 1929 roku przeniósł się do Filadelfii, gdzie objął stanowisko w Curtis Institute of Music i dyrekcję Opery Filadelfijskiej. W 1934 roku został prezesem Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich.

Życie prywatne

Młynarski był synem Kazimierza Młynarskiego oraz Fryderyki Birnbroth. W 1895 roku ożenił się z Anną Talko-Hryncewicz, z którą miał pięcioro dzieci. Jego stryjeczny wnuk, Wojciech Młynarski, również odniósł sukcesy w muzyce. Emil Młynarski został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1923)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1933)

Upamiętnienie

Młynarski jest patronem placu w Warszawie oraz ulicy w Suwałkach. Jego imieniem nazwano także szkoły muzyczne w Warszawie i Augustowie. W Filharmonii Narodowej znajduje się tablica pamiątkowa ku jego czci.

Kompozycje (wybór)

  • Kartka z albumu op. 1 na fortepian
  • Koncert skrzypcowy d-moll op. 11
  • Symfonia F-dur „Polonia” op. 14
  • Noc letnia, opera (1913)

Bibliografia

Elżbieta Szczepańska-Lange, Emil Młynarski. Życie i działalność w Warszawie i w Wielkiej Brytanii do 1916 roku, Warszawa 2013.