Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Funkcje eliptyczne

Funkcje eliptyczne

Funkcje eliptyczne to funkcje meromorficzne zdefiniowane na zbiorze liczb zespolonych, które są dwuokresowe, co oznacza, że są periodyczne wzdłuż dwóch kierunków. Ich rozwój związany jest z całkami eliptycznymi oraz problemem obliczania długości łuku elipsy.

Reklama

Funkcja eliptyczna f spełnia następujące warunki:

  • Istnieją dwie niezerowe liczby zespolone a i b, dla których f(z + a) = f(z + b) = f(z) dla wszystkich z w \mathbb{C}.
  • Stosunek \frac{a}{b} nie jest liczbą rzeczywistą.

W konsekwencji, f(z + ma + nb) = f(z) dla wszystkich z oraz m i n jako liczby naturalne.

Reklama

Rozwój teorii funkcji eliptycznych

Teoria funkcji eliptycznych opiera się na \wp-funkcji, wprowadzonej przez Karla Weierstrassa, która pozwala na przedstawienie każdej funkcji eliptycznej. Carla Jacobiego definicja funkcji eliptycznych z użyciem funkcji theta jest bardziej złożona, ale również istotna.

Definicje i twierdzenia

Okres funkcji zespolonej to liczba zespolona \omega, dla której f(z + \omega) = f(z) dla wszystkich z.

Okresy pierwotne to dwa okresy a i b, z których każdy inny okres \omega można zapisać w postaci \omega = ma + nb, gdzie m i n są liczbami całkowitymi.

Twierdzenie: Każda funkcja eliptyczna posiada parę okresów pierwotnych, które nie są unikatowe. Jeśli a i b są okresami pierwotnymi, to można je opisać również przez parę a’ = pa + qb oraz b’ = ra + sb, gdzie p, q, r, s są liczbami całkowitymi spełniającymi ps – qr = 1.

Równoległobok pierwotny to figura utworzona przez wierzchołki z, z + a, z + b, z + a + b. Zwielokrotnianie tych równoległoboków przez całkowite mnożniki a i b daje kolejne równoległoboki pierwotne, które zachowują okresowość funkcji f.

Twierdzenie: Pochodna funkcji eliptycznej również jest funkcją eliptyczną o tym samym okresie.

Reklama
Reklama