Dzisiaj jest 26 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Szef ECS ujawnia sekrety z Niemiec dotyczące roli Wałęsy w historii Polski

W rozmowie z Basil Kerskim, dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności, omawiamy nie tylko historię „Solidarności” i Lecha Wałęsy, ale także aktualne wyzwania, jakie stawia przed nami świat. Centrum, które obchodzi swoje 10-lecie, jest miejscem pamięci, ale również żywym świadkiem wydarzeń, które zmieniły Polskę i Europę.

WAŁĘSA I ECS – RELACJE I WYZWANIA

Europejskie Centrum Solidarności otwarło swoje drzwi dla zwiedzających 30 sierpnia 2014 roku, tuż przed rocznicą porozumień sierpniowych. Lech Wałęsa, figura centralna w historii „Solidarności”, posiada swoje biuro prezydenckie w ECS, a jego obecność w instytucji budzi różne emocje.

Jak przyznał Kerski, relacje z Wałęsą uległy poprawie, mimo wcześniejszych napięć. Dyrektor wspomina spotkanie Wałęsy z jego rodziną, które miało miejsce przed pandemią i które było dla nich znaczącym doświadczeniem. We wspólnym „dachu” z Wałęsami, Kerski docenia wartość tej współpracy oraz relacje z panią Danutą Wałęsą.

DZIŚ A PRZESZŁOŚĆ – HISTORYCZNE KONTROWERSJE

Pytanie o oskarżenia wobec Wałęsy powraca regularnie, zwłaszcza po 2015 roku, kiedy zmieniły się nastroje polityczne w Polsce. Kerski wskazuje na krytyków Wałęsy i podkreśla, że, aby w pełni zrozumieć jego rolę, należy sięgać nie tylko po lokalne źródła, ale także archiwa zagraniczne, z których część dotyczy radzieckiego postrzegania Wałęsy. Wartością ECS jest nie tylko upamiętnianie, ale również obrona prawdy historycznej.

HISTORIA I ODWAGA – WAŻNE LEKCJE

W kontekście historii „Solidarności” Kerski podkreśla, że zasługi Wałęsy w walce z komunizmem są niepodważalne. Jego odwaga, zwłaszcza w krytycznych momentach, gdy stawiał czoła mediom podczas dyskusji o „teczkach Kiszczaka”, jest dowodem na jego determinację. Kerski wskazuje, że to właśnie historia opozycji antykomunistycznej w Polsce pozwala dziś zrozumieć, jak wielkie ryzyko wiązało się z działalnością w tamtych czasach.

CZASY WSPÓŁCZESNE – GEOPOLITYKA I SOLIDARNOŚĆ

W kontekście współczesnych wydarzeń, takich jak wojna w Ukrainie, Kerski zwraca uwagę na jego konsekwencje dla polityki międzynarodowej i na to, jak wspólne cele mogą łączyć Polaków. W obliczu niebezpieczeństw ze strony Rosji, Kerski apeluje o większą solidarność z naszymi sąsiadami, a także o zacieśnienie więzi z demokratyczną Europą i Unią Europejską.

W jego opinii, pojawiające się w Polsce podziały polityczne nie pomagają w radzeniu sobie z aktualnymi zagrożeniami. Przywołując historię, Kerski podkreśla, że prawdziwa solidarność wykracza poza bliskie relacje rodzinne czy lokalne wspólnoty.

PRZYSZŁOŚĆ ECS I PRAWDA HISTORYCZNA

Basil Kerski zauważa, że Europejskie Centrum Solidarności ma za zadanie nie tylko upamiętniać przeszłość, ale także promować wartości uniwersalne, w tym poszanowanie praw człowieka. Rola ECS jest więc nie tylko dydaktyczna, ale także społeczna, mająca na celu przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji i promowanie dialogu.

W perspektywie najbliższej przyszłości, zarówno dla ECS, jak i dla Polski, Kerski wskazuje na konieczność ciągłej refleksji nad przeszłością oraz budowanie solidnych podstaw pod współczesne relacje międzynarodowe.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie