Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Depozyt bankowy

Chcę dodać własny artykuł

Depozyt bankowy

Depozyt bankowy to ogólne określenie wkładów i lokat pieniężnych przyjmowanych przez banki od klientów, a także usługa związana z przechowywaniem wartościowych przedmiotów, takich jak papiery wartościowe czy biżuteria.

Podstawowe rodzaje depozytów

  • Depozyty na żądanie (a’vista) – można je wypłacić w dowolnym momencie. Charakteryzują się niższym oprocentowaniem w porównaniu do depozytów terminowych. Przykłady to rachunki rozliczeniowe oraz oszczędnościowo-rozliczeniowe.
  • Depozyty terminowe – środki można wycofać dopiero po upływie ustalonego terminu, co zazwyczaj wiąże się z wyższym oprocentowaniem. Wczesna wypłata może skutkować utratą naliczonych odsetek.

Oprocentowanie depozytów

Oprocentowanie depozytów podawane jest w skali roku i oblicza się je według wzoru:

I = K * \frac{t}{365} * \frac{r}{100}

gdzie:

  • I – wysokość odsetek
  • K – nominał depozytu
  • t – długość okresu utrzymania depozytu (w dniach)
  • r – oprocentowanie depozytu (w procentach)

Systemy gwarantowania depozytów

Aby zapewnić bezpieczeństwo wkładów bankowych, w wielu krajach istnieją systemy gwarantowania depozytów. Klienci mogą odzyskać część lub całość swoich wkładów w przypadku bankructwa banku, zazwyczaj do określonej kwoty.

W Polsce, system ten jest realizowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje wkłady do 100 tys. EUR w 100%. W przypadku kont wspólnych gwarancja wynosi 200 tys. EUR. System częściowej gwarancji został wprowadzony w 1994 roku, a następnie w 2008 roku zwiększono ją do 100% dla kwoty 50 tys. EUR w odpowiedzi na kryzys finansowy.