Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Mapowanie wypukłości

Mapowanie wypukłości

Mapowanie wypukłości to technika teksturowania, która symuluje niewielkie wypukłości na powierzchni obiektów 3D, nie zmieniając ich geometrii. Działa poprzez zastosowanie tekstury, która nie jest bezpośrednio wyświetlana, lecz powoduje lokalne zakłócenia wektora normalnego. Dzięki temu, przy użyciu modeli oświetlenia, takich jak oświetlenie Phonga, uzyskuje się efekt nierówności powierzchni.

Reklama

Metoda ta została wprowadzona przez Jamesa Blinna w 1978 roku i jest powszechnie stosowana w technice śledzenia promieni. Współczesne karty graficzne obsługują mapowanie wypukłości w trybie sprzętowym.

Mapowanie normalnych

Rozszerzeniem mapowania wypukłości jest technika mapowania normalnych. Główna różnica polega na tym, że zamiast mapy w odcieniach szarości wykorzystuje się mapę RGB. Każda składowa koloru odpowiada współrzędnym normalnej piksela.

Reklama

2D Bump Mapping

2D bump mapping, znany również jako fake bump mapping, to uproszczona wersja mapowania wypukłości. Charakteryzuje się niskim obciążeniem procesora i umożliwia generowanie efektów w czasie rzeczywistym, nawet na słabszych komputerach. Proces ten polega na przepisaniu piksela z bitmapy źródła światła, przy uwzględnieniu różnicy wartości pikseli sąsiadujących oraz przesunięcia środka źródła światła względem bitmapy wejściowej.

Technika ta znalazła zastosowanie w akceleratorach graficznych, takich jak nVidia GeForce 2.

Reklama
Reklama