Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Żona Asada domaga się rozwodu i planuje odejście z Moskwy

Asma al-Asad, żona byłego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada, wystąpiła z wnioskiem o rozwód. Informację tę przekazał w niedzielę portal telewizyjny Al Dżazira, powołując się na doniesienia arabskich oraz tureckich mediów. Po obaleniu reżimu al-Asada w Syrii, rodzina przeniosła się do Moskwy, jednak żona byłego dyktatora nie zamierza pozostać w Rosji.

Życie w Moskwie

Asma al-Asad wyraziła swoje niezadowolenie z życia w stolicy Rosji, do której przeprowadziła się ze swoim mężem zaledwie kilka tygodni temu, w momencie nasilenia działań rebeliantów. Urodzona i wychowana w Londynie, ma podwójne obywatelstwo – brytyjskie oraz syryjskie. Jej rodzice byli Syryjczykami, co nierzadko podkreślało jej podzieloną tożsamość.

Problemy zdrowotne i wnioski o zezwolenie

Kobieta, która w 2018 roku przeszła leczenie raka piersi, a w maju 2024 roku ogłosiła diagnozę białaczki, stara się o specjalne pozwolenie na opuszczenie Rosji, które w tej chwili rozpatrywane jest przez władze rosyjskie.

Sankcje nałożone przez Zachód

Po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec Asmy al-Asad, które obejmowały zakaz podróżowania oraz zamrożenie jej aktywów. W 2020 roku Stany Zjednoczone dołączyły do tego grona, oskarżając ją o czerpanie „nielegalnych korzyści kosztem narodu syryjskiego” i wykorzystywanie fikcyjnych organizacji charytatywnych dla wzmacniania swojej pozycji politycznej i gospodarczej. Sankcje te dotknęły również członków jej rodziny, w tym rodziców i braci.

Tożsamość i powroty do kraju

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy potwierdził, że Asma al-Asad „nie jest mile widziana” w Wielkiej Brytanii. Po ucieczce al-Asadów do Rosji syryjskiego dyktatora obaliło islamistyczne ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), co zakończyło pięćdziesięcioletnią dominację jego rodziny w Syrii. Sam Baszar al-Asad rządził krajem przez ostatnie 24 lata.

Ograniczenia i azyl w Rosji

Dnia 9 grudnia Kreml ogłosił, że prezydent Władimir Putin zgodził się na nadanie al-Asadowi azylu w Rosji, kraj ten bowiem w 2015 roku zdecydował się na militarne wsparcie reżimu. Według doniesień z Kataru, Baszar al-Asad ma w Rosji nałożone ograniczenia – nie może opuszczać Moskwy ani angażować się w jakiekolwiek aktywności polityczne. Rosyjskie władze zamroziły również jego aktywa, które obejmują 18 luksusowych apartamentów, 270 kg złota oraz 2 miliardy dolarów.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie