Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ciemność w kraju: władze oskarżają o sabotaż, co naprawdę się dzieje?

Minister ds. komunikacji Freddy Nanez poinformował, że wszystkie 24 stany Wenezueli doświadczyły całkowitych lub częściowych przerwy w dostawie prądu. Reżim Nicolasa Maduro przypisuje te problemy „sabotażowi elektrycznemu”, oskarżając bez jakichkolwiek dowodów opozycję. Po wyborach prezydenckich w lipcu, prześladowania przeciwników politycznych nasiliły się, a rząd regularnie wskazywał na ich domniemane działania, które miałyby wpływać na infrastrukturę energetyczną.

SABOTAŻ CZY NIEZARADNOŚĆ?

Wenezuelczycy są zmęczeni ciągłymi oskarżeniami. Nanez ponownie ogłosił, że kraj padł ofiarą sabotażu, jednak nie przedstawił żadnych dowodów, które potwierdziłyby tę tezę. Kilka godzin po tym oświadczeniu zaczęto przywracać dostawy energii do niektórych miast, w tym do stolicy, Caracas, oraz do Maracaibo, Valencii i Puerto Ordaz, co zostało potwierdzone przez agencję Reutera.

PROBLEMY W SEKTORZE NAFTOWYM

Ostatni blackout poważnie wpłynął na funkcjonowanie wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA, a szczególnie na jego kluczowy terminal w Puerto Jose, skąd pochodzi około 70 proc. wenezuelskiego eksportu ropy. W obliczu kryzysu, mieszkańcy zaczęli gromadzić zapasy paliwa i żywności. W Barquisimeto utworzyły się pięciokilometrowe kolejki przed stacjami benzynowymi, co tylko potwierdza narastające napięcie i frustrację społeczeństwa.

BLISKOŚĆ PROTESTÓW

Rząd ogłosił, że Maduro wygrał wybory prezydenckie z 28 lipca, jednak bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów na to. Opozycja stara się udowodnić, że to jej kandydat, Edmundo Gonzalez Urrutia, zdobył zdecydowane poparcie. W wyniku zamieszek, które wybuchły po wyborach, zginęło co najmniej 27 osób, a około 2400 protestujących zostało zatrzymanych przez policję. Cała ta sytuacja pokazuje, jak krucha jest obecna sytuacja społeczno-polityczna w Wenezueli.

Świat obserwuje tę sytuację z niepokojem, zastanawiając się, co przyniesie przyszłość dla tego pogrążonego w chaosie kraju. Jedno jest pewne – napięcia rosną, a cierpienie obywateli staje się coraz mniej znośne.

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie