Samce komarów nie tylko postrzegają otaczający je świat, ale również odbierają dźwięki, co ma kluczowe znaczenie dla ich poszukiwań partnerki. To nowatorskie odkrycie może być przełomowe w pracy nad ulepszonymi pułapkami do zwalczania owadów przenoszących groźne choroby zakaźne, takie jak malaria.
Rola Dźwięku w Przemianach Komarów
Komary samce tworzą roje, starając się zwrócić uwagę samic. W przeszłości uważano, że te owady są niemal całkowicie ślepe i nie rozróżniają innych osobników. Chociaż przypisywano im słaby wzrok, zakładano, że nie mają nawet wyostrzonego zmysłu słuchu.
Jednak nowe badania zespołu naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie ujawniają, że komary dysponują znacznie bardziej rozwiniętymi zmysłami, niż dotychczas sądzono. – Zauważyliśmy, że komary są w stanie identyfikować wizualne sygnały innych osobników w okolicy, a także łączyć te informacje z dźwiękami, co pomaga im w poszukiwaniu samic – stwierdził doktor Saumya Gupta.
Eksperymenty i Wnioski
W ramach badań naukowcy starali się przyciągać samce komarów ruchomymi punktami świetlnymi. Efekty tych działań były jednak ograniczone, a jedyną zauważalną reakcją była zmiana częstotliwości uderzeń skrzydeł. Natomiast kiedy odtwarzano dźwięk naśladujący samicę, komary próbowały zbliżyć się do jasnego obiektu.
Eksperyment ten może znacząco wspierać prace nad doskonaleniem pułapek na komary, które są odpowiedzialne za przenoszenie niebezpiecznych chorób, takich jak malaria.
Nowe Zagrożenia
Dotychczas komary były głównie kojarzone z rozprzestrzenianiem malarii, ale ich rola w kontekście epidemii może się zwiększać. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podkreśliło, że rosnące fale upałów i zalania w Europie sprzyjają inwazji nowych gatunków komarów, takich jak Aedes albopictus i Aedes aegypti.
Gatunek Aedes aegypti jest odpowiedzialny za przenoszenie wielu groźnych wirusów, w tym wirusa dengu, żółtej febry czy Zika. W obliczu zmieniającego się klimatu oraz migracji tych owadów, badania nad ich zachowaniami stają się kluczowym elementem w walce z chorobami zakaźnymi.
Źródło/foto: Interia