Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Virgin Atlantic GlobalFlyer

Chcę dodać własny artykuł

Scaled Composites Model 311 Virgin Atlantic GlobalFlyer

GlobalFlyer to samolot zaprojektowany przez Burta Rutana, który zyskał sławę dzięki samotnemu lotowi dookoła świata bez lądowania, wykonanemu przez Steve’a Fossetta w dniach 28 lutego – 3 marca 2005 roku. Obecnie maszyna jest eksponatem w National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Historia

Pomysł stworzenia GlobalFlyera narodził się z chęci przeprowadzenia rekordowego lotu wokół świata w jednoosobowej maszynie. Rutan, mając doświadczenie w konstrukcjach takich jak Rutan Voyager, postanowił zbudować szybszy samolot. Prace nad nowym projektem rozpoczęły się w 1999 roku, a pierwotnie planowano użycie silnika turbośmigłowego. Ostatecznie zdecydowano się na silnik turbowentylatorowy Williams International FJ44, znany z niezawodności i efektywności. Dzięki zaawansowanym technologiom komputerowym, samolot osiągnął doskonałość aerodynamiczną na poziomie 37.

Rekord

GlobalFlyer wystartował z Salina w Kansas 28 lutego 2005 roku po długim oczekiwaniu na odpowiednie warunki pogodowe. Po 67 godzinach, 1 minucie i 46 sekundach lotu, pokonując 36 819 km ze średnią prędkością 550,78 km/h, Fossett wylądował z jeszcze 680 kg paliwa w zbiornikach. Lot był jednak wyzwaniem; Fossett zmagał się z brakiem komfortu, niewielką przestrzenią i problemami zdrowotnymi związanymi z brakiem toalety.

Konstrukcja

GlobalFlyer to trzykadłubowy, jednosilnikowy samolot z napędem odrzutowym, skonstruowany z kompozytów węglowo-epoksydowych. Posiada ciśnieniową kabinę pilota, silnik zamontowany nad kabiną oraz zbiorniki paliwa w kadłubach i skrzydłach. Samolot hamuje przy użyciu dwóch spadochronów.

Specyfikacja techniczna

  • Producent: Scaled Composites
  • Data oblotu: 2005
  • Wycofany: 17 marca 2006
  • Napęd: 1 x silnik turbowentylatorowy Williams International FJ44-3 ATW
  • Maksymalna prędkość: 550,78 km/h
  • Pułap: 15 500 m
  • Zasięg: 35 200 km

Linki zewnętrzne

* brak dostępnych linków

Bibliografia

  • Tomasz Hypki, Samotnie dookoła świata, „Skrzydlata Polska”, nr 3 (2005), s. 30-35.