Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe przepisy: każdy musi mieć to w swoim domu od dziś

Od poniedziałku zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie MSWiA, które wprowadza obowiązek posiadania czujników dymu i czadu w każdym pomieszczeniu wyposażonym w piec na węgiel lub piecyk gazowy. To posunięcie jest skutkiem niepokojących statystyk dotyczących pożarów, które od lat stają się coraz bardziej alarmujące.

Nowe przepisy wchodzą w życie

Nowe regulacje dotyczą ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych oraz terenów. Zgodnie z nimi czujniki dymu i tlenku węgla muszą być zainstalowane w mieszkaniach, wynajmowanych domach, pokojach oraz obiektach noclegowych. Przepisy wejdą w życie 23 grudnia, jednak obowiązujące różne przepisy przejściowe będą różnić się w zależności od typu budynku.

Terminy obowiązkowej instalacji

Obowiązek montażu czujników w mieszkaniach oraz pomieszczeniach z piecami, które wykorzystują paliwo stałe, ciekłe lub gazowe, musi być zrealizowany do 1 stycznia 2030 roku. Natomiast już od 23 grudnia nowo powstałe budynki mieszkalne oraz obiekty przeznaczone na usługi noclegowe będą zobowiązane do ich wyposażenia.

Do 30 czerwca 2026 roku czujniki będą musiały być również zainstalowane w lokalach, w których oferowane są usługi hotelarskie. Przepisy te odnoszą się przede wszystkim do krótkoterminowego wynajmu mieszkań, pokoi i innych miejsc noclegowych.

Przyczyny wprowadzenia nowych przepisów

Nowe regulacje są odpowiedzią na zjawisko pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla, które często wynikają z niewłaściwego działania pieców, kotłów i innych urządzeń grzewczych. MSWiA zwraca uwagę, że w 2024 roku odnotowano ponad 27,4 tys. pożarów w obiektach mieszkalnych, które spowodowały śmierć 269 osób oraz rany u ponad 1,9 tys. ludzi. W tym samym roku miało miejsce także ponad 12,3 tys. pożarów sadzy, które zakończyły się tragicznie dla pięciu osób, a 116 innych zostało rannych.

Warto wspomnieć, że dzieci stanowią około 6% ofiar śmiertelnych zatrucia tlenkiem węgla, a w całej grupie poszkodowanych najmłodsi stanowią około 27%. W 2024 roku w wyniku emisji tlenku węgla zmarły 43 osoby, a niemal 1,2 tys. osób doznało obrażeń.

Cena bezpieczeństwa

Średni koszt autonomicznego czujnika dymu wynosi około 60 zł, z kolei czujnika tlenku węgla – około 100 zł. To niewielki wydatek w porównaniu do cen, jakie płacimy za bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie