Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Koma (optyka)

Koma i Aberracja Komatyczna

Koma, znana również jako aberracja komatyczna, to wada optyczna występująca w układach optycznych. Objawia się ona w ten sposób, że wiązka promieni świetlnych pochodzących z punktu poza osią optyczną tworzy plamkę w kształcie przecinka lub komety po przejściu przez układ optyczny.

Reklama

Przyczyny i Korygowanie

Stopień zniekształcenia komy wzrasta w miarę oddalania się źródła światła od osi optycznej układu. Aberrację tę można korygować poprzez odpowiednie projektowanie zespołów soczewek. Obiektywy wolne od komy oraz aberracji sferycznej określa się mianem aplanatów.

Koma może być efektem konstrukcji układu optycznego lub nieprawidłowego ustawienia soczewek lub zwierciadeł. Przykładem może być zwierciadło paraboliczne, które jest często źródłem tego zniekształcenia.

Reklama

Mechanizm Działania

W prostym układzie optycznym, w którym nie występują inne aberracje, gdy wiązka równoległych promieni pada na soczewkę pod kątem do osi optycznej, promienie padające w tej samej odległości od osi, ale po przeciwnych stronach, skupiają się w tym samym punkcie. Odległość punktu skupienia od osi optycznej soczewki jest proporcjonalna do kwadratu odległości, z jakiej promień pada na oś, a także zależy od kąta padania.

Reklama
Reklama