Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Leon Kiernicki

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Leon Kiernicki

Data urodzenia: 19 marca 1885
Data śmierci: 12 września 1981
Zawód: lekarz, działacz społeczny
Alma Mater: Uniwersytet Kijowski
Małżeństwo: Maria Kiernicka

Życiorys

Leon Kiernicki był polskim lekarzem i działaczem społecznym, który odegrał istotną rolę w organizacji lecznictwa w Łukowie i powiecie łukowskim. Po ukończeniu gimnazjum w Niemirowie studiował na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Kijowskiego, uzyskując dyplom lekarski w 1913 roku. W czasie I wojny światowej służył jako kapitan w armii rosyjskiej, pracując w szpitalach w różnych miastach.

W 1920 roku rozpoczął pracę jako lekarz powiatowy w Łukowie, gdzie podjął działania mające na celu poprawę sytuacji służby zdrowia. W chwili objęcia stanowiska w regionie było zaledwie sześciu lekarzy. Kiernicki, wspierany przez lokalne autorytety i organizacje, w 1934 roku zorganizował pierwsze na świecie wiejskie ośrodki zdrowia w Tuchowiczu, Trzebieszowie i Burcu. Inicjatywa ta zyskała szerokie uznanie oraz zainteresowanie międzynarodowe, przyciągając odwiedzających z różnych krajów.

Podczas II wojny światowej Kiernicki kontynuował pracę w szpitalu w Łukowie, organizując szpitale w czasie epidemii tyfusu plamistego oraz udzielając pomocy ofiarom bombardowań i rannej ludności. W trakcie okupacji ukrywał Żydów w swoim domu, co zostało docenione przez lokalne społeczności.

Po wojnie powrócił do pracy jako lekarz powiatowy i angażował się w odbudowę systemu ochrony zdrowia. Dwukrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, w 1952 roku zainicjował utworzenie pogotowia ratunkowego w Łukowie, prowadząc również szkolenia sanitarne. W 1963 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy zawodowej, a w wieku 78 lat zdobył specjalizację w dermatologii. Zmarł w wieku 96 lat.

Upamiętnienie

Ulica Kiernickich w Łukowie nosi imię Leona i Marii Kiernickich jako wyraz uznania dla ich wkładu w rozwój służby zdrowia.

„`