Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Film niemy

Chcę dodać własny artykuł

Film niemy

Film niemy to rodzaj filmu, który nie ma nagranej ścieżki dźwiękowej, co oznacza, że dialogi i dźwięki nie są odtwarzane podczas seansu.

Historia filmu niemego

Początki filmów sięgają wynalazku kinetoskopu przez Thomasa Edisona, zaprezentowanego publicznie w 1894 roku. W 1895 roku bracia Lumière wynaleźli kinematograf, który umożliwił wyświetlanie filmów na ekranie. Pierwszy publiczny pokaz odbył się 28 grudnia 1895 roku, prezentując takie filmy jak Wyjście robotników z fabryki oraz Wjazd pociągu na stację w La Ciotat.

Na początku XX wieku zaczęto tworzyć fabuły filmowe. Georges Méliès był pionierem w tym zakresie, znanym z filmu Podróż na księżyc z 1902 roku, w którym zastosowano efekty specjalne. Również w tym okresie powstał pierwszy film nakręcony w plenerze, Napad na ekspres, stworzony przez Edwina S. Portera w 1903 roku.

Do 1910 roku w Ameryce i Europie powstały tysiące sal kinowych, a w 1912 roku zrealizowano pierwsze filmy pełnometrażowe. Filmy nieme wymagały wyrazistej gry aktorskiej, a w kinach często towarzyszyła im muzyka na żywo, wykonywana przez taperów, którzy nie mogli widzieć akcji na ekranie. W większych kinach występowały orkiestry.

Przejście do filmu dźwiękowego

Era kina niemego zakończyła się w 1927 roku, kiedy odbył się pierwszy pokaz filmu dźwiękowego. 6 października tego roku bracia Warner przedstawili Śpiewaka jazzbandu, który zawierał udźwiękowione dialogi oraz piosenki. Przejście to zostało humorystycznie ukazane w filmie Deszczowa piosenka.