Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pampasowiec grzywiasty

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pampasowiec grzywiasty

Pampasowiec grzywiasty (Chrysocyon brachyurus) to największy drapieżny ssak z rodziny psowatych w Ameryce Południowej. Występuje głównie w południowej Brazylii, Paragwaju, Boliwii oraz na niewielkich obszarach Argentyny.

Ewolucja i systematyka

Pampasowiec grzywiasty nie jest blisko spokrewniony z innymi psowatymi. Uznawany jest za pozostałość południowoamerykańskiej plejstoceńskiej fauny dużych ssaków i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Chrysocyon.

Wygląd i wymiary

Pampasowiec grzywiasty przypomina lisa, ale ma długie kończyny, z przednimi krótszymi od tylnych. Jego sierść jest długa, miękka i ruda, z czarnymi bokami oraz czarnym, nastroszonym grzbietem. Grzywa na szyi osiąga długość 13 cm.

  • Wysokość w kłębie: 75–91 cm
  • Długość ciała bez ogona: ok. 130 cm
  • Długość ogona: ok. 30 cm
  • Masa ciała: 20–25 kg

Tryb życia i zachowanie

Pampasowiec jest aktywny głównie wieczorem i nocą, odpoczywając w ciągu dnia w wysokiej trawie. Żyje w parach, a ich terytorium wynosi średnio 20–30 km². Poluje, podkradając się do ofiar, a jego głos to pojedyncze szczeknięcia.

Rozród

Dojrzałość płciowa osiąga w pierwszym roku życia, jednak rozmnaża się w drugim roku. Okres rui trwa 3–5 dni, a ciąża 62–66 dni. W miocie rodzi się 1–5 szczeniąt.

Pożywienie

Pampasowiec poluje na gryzonie, króliki i ptaki, a także spożywa owoce, w tym wilcze jabłko (Solanum lycocarpum), które jest niezbędne dla jego zdrowia.

Status

Zgodnie z klasyfikacją IUCN, pampasowiec ma status NT (podwyższonego ryzyka). W 2012 roku zapowiedziano klonowanie pampasowców grzywiastych w celu ochrony zagrożonych gatunków.

„`