Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski w programie „Śniadanie Rymanowskiego” na antenie Polsat News, nie pozostawił złudzeń co do swojego stanowiska w sprawie imigrantów na granicy z Białorusią. Wyraził swoje zdanie w bardzo ostrych słowach, nazywając ich „bydłem”. — Mówię o cynicznych, młodych facetach — zaznaczył.
TRAGICZNY ZAMACH W MAGDEBURGU
W programie poruszono także niedawny zamach w Magdeburgu, gdzie podczas jarmarku bożonarodzeniowego obywatel Arabii Saudyjskiej wjechał samochodem w tłum, zabijając pięć osób i raniąc ponad 200. Wicemarszałek skomentował, że incydent ten może być dowodem na słowa Oriany Fallaci, która przewidywała, że Europa stanie się „Eurabią” z powodu swojej uległości. Zgorzelski podkreślił, że Polska musi przyjąć surową politykę azylową oraz wizową.
POLSKA NA FRONTOWEJ LINII
Wicemarszałek, zauważając szczególną sytuację geopolityczną, wskazał, że jesteśmy „krajem przyfrontowym”. Jego mocne słowa, skierowane wobec nielegalnych imigrantów, wskazują na jego zdecydowane podejście do problemu. — To bydło, które było ściągane, aby forsować nasze granice w celu zdestabilizowania sytuacji, musi wiedzieć, że nie będzie już bezkarne, jak dotychczas — podkreślił.
Reakcja prowadzącego program, Bogdana Rymanowskiego, była natychmiastowa. Dziennikarz zapytał Zgorzelskiego, czy jego sformułowanie nie jest zbyt ostre. Wicemarszałek wyjaśnił, że nie odnosi się do osób potrzebujących pomocy na granicy, lecz do zupełnie innych, cynicznych jednostek.
KONTROWERSJE W OKOŁO ZAMACHU
Sprawcą tragicznego incydentu w Magdeburgu jest 50-letni Taleb Abdul Dżawad, który przybył do Niemiec w 2006 roku. Zgodnie z doniesieniami agencji dpa, mężczyzna ma być aresztowany, a jego czyn może być związany z niezadowoleniem z traktowania uchodźców z Arabii Saudyjskiej w Niemczech. Wydarzenia te z pewnością będą miały poważne konsekwencje, zarówno dla polityki imigracyjnej, jak i społecznej w Europie.
Wobec tak palących problemów nie można jednak zapominać o humanitarnym wymiarze sytuacji. Jak widać, napięcia i tragedie składają się na skomplikowaną układankę współczesnej Europy, gdzie każda decyzja może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków.