Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka

Białoruska SRR, znana również jako radziecka Białoruś, była jedną z republik założycielskich Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w grudniu 1922 roku. Była członkiem ONZ i posiadała podmiotowość międzynarodową, obok Ukraińskiej SRR.

Historia

Republika została utworzona 1 stycznia 1919 roku w Smoleńsku, obejmując gubernie smoleńską, mińską, mohylewską, witebską, grodzieńską oraz część wileńskiej. Na czele rządu stanął Zmicier Żyłunowicz, jednak został aresztowany, a republika rozwiązana 27 lutego 1919 roku.

W lipcu 1920 roku, po zajęciu Mińska przez Armię Czerwoną, BSRR została reaktywowana, obejmując wschodnią część Litewsko-Białoruskiej SRR. W 1923 roku terytorium republiki zwiększono, a w 1926 roku włączono do niej kolejne powiaty, co doprowadziło do rozwoju jej obszaru i liczby ludności.

Po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku, BSRR powiększyła się o obszary zachodniej Białorusi. W 1941 roku terytorium było okupowane przez Niemców, co prowadziło do znacznych zniszczeń i podziałów administracyjnych.

W 1944 roku Armia Czerwona ponownie przejęła kontrolę nad BSRR, a po wojnie kluczowymi kwestiami były odbudowa i ustalenie granic. W 1945 roku podpisano umowę o granicy wschodniej z Polską, co skutkowało zwrotem jedynie Ziemi Białostockiej.

Dane statystyczne

  • Powierzchnia: 207 600 km²
  • Ludność (1989): 10 151 806
  • Gęstość zaludnienia: 48,9 os./km²

W 1986 roku południowe obszary BSRR ucierpiały w wyniku katastrofy w Czarnobylu. W 1990 roku Rada Najwyższa BSRR ogłosiła deklarację suwerenności, a 25 sierpnia 1991 roku niepodległości. 8 grudnia 1991 roku w Wiskulach podpisano porozumienie białowieskie, które zakończyło istnienie ZSRR i przyczyniło się do powstania suwerennej Białorusi jako członka Wspólnoty Niepodległych Państw.

Podsumowanie

Białoruska SRR, będąca republiką radziecką, miała znaczący wpływ na historię Białorusi, zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Jej historia toczyła się w kontekście zmieniających się granic i polityki międzynarodowej, co miało długofalowe konsekwencje dla regionu.

„`