Beneluks
Beneluks to region w Europie Zachodniej, składający się z trzech monarchii: Belgii, Holandii i Luksemburga. Nazwa „Beneluks” jest skrótem od pierwszych sylab nazw tych krajów: Belgique/België (Belgia), Nederland (Holandia) oraz Luxembourg/Luxemburg (Luksemburg). Początkowo termin ten odnosił się jedynie do unii celnej pomiędzy tymi państwami.
Historia
Unia gospodarcza i monetarna, nazywana Beluks, została utworzona w 1921 roku. W 1943, rządy Belgii, Holandii i Luksemburga na uchodźstwie w Londynie, podpisały umowę monetarną, która zapoczątkowała nieoficjalny parlament Beneluksu. Zgromadzenie składa się z:
- 21 członków parlamentu holenderskiego
- 21 członków parlamentów narodowego i regionalnego Belgii
- 7 członków parlamentu luksemburskiego
W 1958 roku podpisano traktat powołujący Unię Ekonomiczną Beneluksu, który wszedł w życie w 1960 roku. Jego celem była liberalizacja przepływu pracowników, kapitału, usług i dóbr w regionie. W 1970 roku zniesiono kontrole na wewnętrznych granicach Beneluksu.
17 czerwca 2008 roku w Hadze podpisano nowy traktat, który zastąpił wcześniejszy dokument, wygasający w 2010 roku. Zmienił on nazwę organizacji na Unię Beneluksu.
Struktura i organy Unii Beneluksu
Główne organy Unii Beneluksu to:
- Komitet Ministrów – najwyższy organ w strukturze
- Rada Beneluksu – główny organ wykonawczy
- Międzyparlamentarna Rada Konsultacyjna Beneluksu (parlament Beneluksu)
- Trybunał Sprawiedliwości Beneluksu
- Sekretariat Generalny Beneluksu
Siedziba organizacji znajduje się w Brukseli. Oprócz wymienionych organów, w traktacie wspomniano także o Urzędzie Własności Intelektualnej Beneluksu, który jednak nie jest częścią struktury Unii.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.benelux.be.