Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Objaw Courvoisiera

Chcę dodać własny artykuł

Objaw Courvoisiera

Objaw Courvoisiera, znany także jako zespół Courvoisiera, jest klinicznym wskaźnikiem zaawansowanego nowotworu w obrębie trzustkowo-dwunastniczym. Najczęściej występuje w przypadku raka głowy trzustki, dróg żółciowych, dwunastnicy oraz brodawki Vatera. Objaw ten jest związany z zamknięciem dróg żółciowych spowodowanym naciekającym lub uciskającym guzem.

Charakterystycznym objawem jest powiększenie pęcherzyka żółciowego, który staje się wyczuwalny przez powłoki brzuszne i nie wywołuje bólu. Występowanie powiększonego pęcherzyka żółciowego w połączeniu z żółtaczką jest kluczową cechą, która odróżnia ten stan od kamicy pęcherzyka żółciowego.

Różnice w diagnostyce

W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego, żółtaczka pojawia się dopiero wtedy, gdy kamienie dostaną się do przewodu żółciowego wspólnego, co ma miejsce w późniejszych stadiach choroby. W tym etapie pęcherzyk żółciowy jest już obkurczony, z pogrubiałymi ścianami z powodu wcześniejszych zapaleń, co uniemożliwia jego rozciąganie pod wpływem zwiększonego ciśnienia żółci.

Historia odkrycia

Nazwa objawu upamiętnia szwajcarskiego chirurga Ludwiga Georga Courvoisiera, który jako pierwszy opisał ten stan kliniczny.

Przypisy

  • Courvoisiera