Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Konstanty Ćwierk

Konstanty Ćwierk

Konstanty Ćwierk, ps. „Szerszeń” (21 listopada 1895 – 20 sierpnia 1944) był polskim pisarzem i poetą, który spędził całe życie w Sosnowcu, gdzie tworzył liczne wiersze, opowiadania i słuchowiska radiowe. Zmarł w obozie koncentracyjnym KL Gusen I.

Reklama

Życiorys

Życie Ćwierka pozostaje w dużej mierze nieznane, mimo że istnieje wiele dokumentów w Archiwum Państwowym. Był piewcą Zagłębia Dąbrowskiego oraz regionalistą. Większość informacji biograficznych pochodzi z publikacji Katarzyny Maciejewskiej i Michała Kaczmarczyka.

Dzieciństwo i edukacja

Konstanty urodził się w rodzinie robotniczej, a jego dzieciństwo było naznaczone trudnościami. Adoptowany przez małżeństwo Lange, rozpoczął naukę w prywatnej szkole fabrycznej, gdzie osiągał znakomite wyniki. Po ukończeniu szkoły handlowej pracował jako korektor w „Kurierze Zagłębia”, gdzie zyskał uznanie za swoje umiejętności literackie.

Reklama

Kariera artystyczna

Ćwierk marzył o aktorstwie i podjął naukę w warszawskiej szkole dramatycznej. Po przerwie związanej z wybuchem I wojny światowej wrócił do Sosnowca, gdzie współpracował z amatorskim zespołem teatralnym. W teatrze poznał swoją przyszłą żonę, Zofię Kowalską, z którą zawarł związek małżeński.

Praca w edukacji i dziennikarstwie

Po ślubie pracował jako nauczyciel, a następnie związał się z „Głosem Pracy”, gdzie mógł wyrażać swoje proproletariackie poglądy. W 1921 roku został redaktorem naczelnym „Głosu Pracy”. Jego działalność dziennikarska obejmowała również współpracę z „Ekspresem Zagłębia” oraz „Iskrą”.

Działalność społeczna

Ćwierk był aktywnym członkiem społeczności lokalnej, organizując pomoc dla potrzebujących. Jego zaangażowanie obejmowało działalność w organizacjach charytatywnych oraz w harcerstwie.

II wojna światowa

Po wybuchu wojny Ćwierk obawiał się aresztowania i wyjechał z Sosnowca. Po kilku tygodniach wrócił, jednak 1 maja 1940 roku został aresztowany przez gestapo.

Obozowe życie i twórczość

W obozie w Gusen Ćwierk nie załamał się. Organizował życie kulturalne, pisał wiersze i recytował je. Jego prace stały się popularnymi pieśniami patriotycznymi w obozie. Zmarł 20 sierpnia 1944 roku na skutek gruźlicy i ropnego zapalenia osierdzia.

Twórczość

Ćwierk opublikował wiele dzieł, w tym ponad tysiąc wierszy i osiem dramatów. Jego prace odzwierciedlają rzeczywistość międzywojennego Zagłębia, a po wojnie ukazał się wybór jego wierszy.

Reklama

Upamiętnienie

  • Wydanie książki „Konstanty Ćwierk – testament regionalnego twórcy i patrioty”.
  • Nadanie imienia Ćwierka Stowarzyszeniu Artystyczno-Edukacyjnemu w Sosnowcu.
  • Uroczystość nadania placu jego imienia w Sosnowcu.
  • Organizacja konkursu im. Konstantego Ćwierka przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Reklama