Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Johan de Witt

Chcę dodać własny artykuł

Johan de Witt

Johan de Witt (1625-1672) był holenderskim politykiem, który od 1653 roku pełnił funkcję wielkiego pensjonariusza Holandii. Pochodził z rodziny o silnych powiązaniach politycznych, co pomogło mu w szybkim awansie w administracji. Był wykształconym prawnikiem i matematykiem, a także poetą.

Kariera polityczna

Po śmierci Wilhelma II Orańskiego, Johan de Witt zyskał dominującą pozycję w zarządzaniu Niderlandami, prowadząc stronnictwo republikańskie, które sprzeciwiało się powrotowi dynastii Orańskiej. W 1654 roku doprowadził do pokoju z Anglią po pierwszej wojnie angielsko-holenderskiej, wprowadzając klauzulę o zakazie wstąpienia dynastii Orańskiej na tron.

De Witt prowadził politykę profrancuską i skoncentrował się na umacnianiu floty Niderlandów, co przyczyniło się do ich statusu jako potęgi morskiej. Po drugiej wojnie z Anglią (1665-1667) Niderlandy stały się dominującą siłą na morzach, co wywołało złość Króla Słońce, Ludwika XIV, prowadząc do koalicji antyholenderskiej.

Upadek i śmierć

W 1672 roku, w wyniku wojny francusko-angielsko-niderlandzkiej, de Witt został odsunięty od władzy i zamordowany wraz z bratem w Hadze. Ich zgon jest uznawany za jeden z najwstydliwszych momentów w historii Holandii, a ich tragedia otworzyła drogę Wilhelmowi Orańskiemu do rządów w Niderlandach.

Działalność naukowa

Oprócz kariery politycznej, de Witt był również aktywny w dziedzinie matematyki. W 1659 roku opublikował Elementa Curvarum Linearum, a jego zainteresowania obejmowały również zagadnienia ekonomiczne, takie jak renty kapitałowe i obligacje państwowe.

Życie prywatne

W 1655 roku poślubił Wendelę Bicker, z którą miał czworo dzieci: Annę, Agnes, Marię i Johana. Po śmierci de Wittów, dzieci znalazły się pod opieką kuzyna.