Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Piramidy w Güímarze

Chcę dodać własny artykuł

Piramidy w Güímar

W wiosce Güímar, na wschodnim wybrzeżu Teneryfy, znajdują się sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie. Przez długi czas uważano je za przypadkowe kupy kamieni, stworzone przez rolników podczas orki. Z dziewięciu pierwotnych piramid, które znajdowały się w Güímarze, przetrwało jedynie sześć.

Odkrycia Thor Heyerdahla

W 1991 roku znany odkrywca Thor Heyerdahl zbadał te struktury i stwierdził, że nie są to przypadkowe zbiory kamieni. Odkrył, że kamienie na rogach piramid noszą ślady obróbki, a przed ich budową teren został wyrównany. Piramidy zbudowane są z wulkanicznych skał, a ich układ ma znaczenie astronomiczne. Podczas letniego przesilenia z najwyższej piramidy można obserwować podwójny zachód słońca. Wszystkie piramidy mają schody po zachodniej stronie, co umożliwia obserwację wschodu słońca podczas przesilenia zimowego.

Mimo tych odkryć Heyerdahl nie ustalił wieku piramid ani ich budowniczych. Wiadomo, że Guanczowie zamieszkiwali jaskinię pod jedną z piramid, a przed hiszpańskim podbojem Güímar było siedzibą jednego z dziesięciu królów Teneryfy.

Park etnologiczny Güímar

W 1998 roku obszar o powierzchni 65 000 m², na którym znajdują się piramidy, został otwarty jako park etnologiczny. Heyerdahl otrzymał wsparcie finansowe od norweskiego przewoźnika Freda Olsena. Centrum informacyjne parku prezentuje ekspedycje Heyerdahla oraz jego teorie o piramidach. Znajdują się tam również wystawy poświęcone jego osobie i modele statków, w tym replika Ra II.

Wiek piramid

Najnowsze badania archeologiczne sugerują, że piramidy są młodsze, niż wcześniej sądzono. Zostały zbudowane na warstwach zawierających XIX-wieczną ceramikę, co sugeruje, że powstały najwcześniej w tym okresie. To wyklucza możliwość ich związku z Guanczami, którzy zamieszkiwali jaskinię pod piramidami znacznie wcześniej.

Literatura

  • Maria Cruz Jiménez Gómez/Juan Francisco Navarro Mederos, El complejo de las morras de Chacona (Güímar, Tenerife): resultados del proyecto de investigación, XII Coloquio de Historia Canario-Americana, Cabildo Insular de Gran Canaria, 1998.

Linki zewnętrzne