[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad_group id="19176"]
[the_ad_group id="19285"]
[the_ad id="295880"]

Umiak

Umiak – tradycyjna inuicka łódź

Umiak to duża inuicka łódź wiosłowo-żaglowa, zbudowana ze skór foczych rozpiętych na drewnianym szkielecie lub kościach wielorybów. Jej długość waha się od 6 do 10 metrów, co pozwala na transport do 20 osób oraz bagażu, w tym namiotów. Umiaki są używane przez inuickie rodziny podczas letnich wędrówek na tereny łowieckie oraz do grupowych polowań na wieloryby, w trakcie których rozpinany jest żagiel.

Historia i ewolucja umiaka

Łodzie te były wykorzystywane przez tubylczych mieszkańców Arktyki prawdopodobnie od VIII tysiąclecia p.n.e. Z czasem umiaki przeszły ewolucję, zmieniając swój kształt z owalnego na bardziej wydłużony, a także zyskując prosty ster i prostokątny żagiel. Umiak, obok dłubanek, należy do jednych z najstarszych typów łodzi morskich.

Rola społeczna i kulturowa

Według inuickiej tradycji, zwłaszcza na Grenlandii, umiaki były własnością kobiet, natomiast mniejsze łodzie, zwane kajakami, przysługiwały mężczyznom. Właściciel umiaka, nazywany umialik, przewodził grupie myśliwych, prowadził ceremonie związane z polowaniem i rozdzielał mięso upolowanych zwierząt, ciesząc się dużym szacunkiem w społeczności inuickiej.

Podsumowanie

  • Umiak: tradycyjna inuicka łódź wiosłowo-żaglowa.
  • Wykonanie: skóry foki, drewno lub kości wielorybów.
  • Wymiary: 6-10 m długości, do 20 osób.
  • Użycie: transport i polowania na wieloryby.
  • Historia: obecność od VIII tysiąclecia p.n.e.
  • Rola społeczna: umiaki własnością kobiet, umialik jako lider grupy.
[the_ad id="295962"]