Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pistolet maszynowy PPD

Chcę dodać własny artykuł

Pistolet maszynowy PPD

Pistolet maszynowy PPD, czyli Пистолет Пулемёт Дегтярёва (PPD), to radziecka broń używana w pierwszym okresie II wojny światowej. Został wyparty przez bardziej popularny pistolet maszynowy PPSz.

Historia konstrukcji

Prace nad pistoletami maszynowymi w ZSRR rozpoczęły się w latach 20. XX wieku, jednak początkowe próby były nieudane z powodu niewłaściwej amunicji. Dopiero w 1930 roku, po wprowadzeniu pistoletu TT oraz amunicji 7,62 × 25 mm, wznowiono prace nad nową bronią.

Przełomem był pistolet maszynowy PPD-34, który został przyjęty do uzbrojenia w 1935 roku. Jego produkcja rozwijała się od 1937 roku, a w 1939 roku zakończono produkcję PPD-34/38, uznając go za broń nieperspektywiczną.

Po niekorzystnych doświadczeniach z wojny radziecko-fińskiej, w 1940 roku wznowiono produkcję zmodernizowanego PPD-40. Wprowadzono zmiany, które jednak prowadziły do częstszych zacięć broni. Mimo to, do końca roku wyprodukowano około 80 tysięcy egzemplarzy.

Nowa konstrukcja, mająca zastąpić PPD-40, okazała się słabsza od pistoletu maszynowego PPSz, który ostatecznie wszedł do uzbrojenia. Nieliczne PPD pozostawały w użyciu, a niektóre trafiły do polskiej 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki oraz do armii fińskiej i Wehrmachtu.

Opis konstrukcji

Pistolet maszynowy PPD wz. 1940 to broń samoczynno-samopowtarzalna, działająca na zasadzie odrzutu swobodnego zamka. Umożliwia strzelanie z zamka otwartego, zarówno ogniem pojedynczym, jak i seriami. Zasilany jest z magazynków pudełkowych (20 nabojowych) lub bębnowych (73- a później 71-nabojowych). Przyrządy celownicze składają się z muszki i nastawnego celownika krzywiznowego.

Przypisy

Brak przypisów.

Bibliografia

Brak bibliografii.

Linki zewnętrzne

Kategoria: Radziecka broń strzelecka II wojny światowej