Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska uzyskały równe poparcie w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IPSOS, zdobywając po 29 proc. W badaniu zrealizowanym na zlecenie TVP Info w dniach 17-18 grudnia, trzecią lokatę zajęła Konfederacja z wynikiem 15 proc. Sondaż ten stwarza możliwości dla opozycji do przejęcia władzy. Symulacje mandatów sugerują, że PiS wraz z Konfederacją dysponowałoby większością bezwzględną w Sejmie.
Wyniki sondażu
Obie czołowe partie polityczne zdobyły po 29 proc. głosów, co solidnie umacnia ich pozycje. Konfederacja znajduje się tuż za nimi z rezultatem 15 proc. Trzecia Droga, będąca sojuszem Polski 2050 i PSL, uzyskałaby z kolei 10 proc. poparcia.
Nowa Lewica zaledwie przekroczyłaby próg wyborczy, zdobywając 6 proc. wskazań, a partia Razem uzyskałaby 3 proc., co nie zapewniłoby jej wejścia do Sejmu. 1 proc. ankietowanych zamierza oddać głos na inne komitety, a 7 proc. nie miało wyraźnego faworyta.
Symulacje podziału mandatów
Na podstawie symulacji dotyczącej podziału mandatów zakłada się, że PiS otrzymałby 168 miejsc w Sejmie, Koalicja Obywatelska 160, a Konfederacja aż 74. Z kolei Trzecia Droga zdobyłaby 43 mandaty, a Nowa Lewica 15.
Łącznie, Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja mogłyby liczyć na 242 mandaty. Taki rozkład sił stwarza realne szanse dla opozycji na przejęcie rządów i sformowanie nowego gabinetu.
Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego, który przedstawił te dane w mediach społecznościowych, zwrócił uwagę, że możliwa jest także większość Koalicji Obywatelskiej wspólnie z Konfederacją, która zdobyłaby 234 posłów. Z kolei Koalicja 15 Października znalazłaby się z 218 mandatami.
Frekwencja wyborcza
Gdyby wybory miały odbyć się dzisiaj, to 64 proc. badanych zadeklarowałoby swoje uczestnictwo (50 proc. „zdecydowanie tak”, 14 proc. „raczej tak”). 25 proc. respondentów nie zamierzałoby wziąć udziału w głosowaniu, a 11 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”.
Źródło/foto: Interia