Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię IPSOS, Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska uzyskały po 29 proc. poparcia, zajmując ex aequo pierwsze miejsce. Na trzeciej pozycji z wynikiem 15 proc. plasuje się Konfederacja. Wyniki tego badania stwarzają możliwości dla opozycji w kontekście przejęcia władzy. Symulacje wskazują, że PiS oraz Konfederacja mogliby zbudować bezwzględną większość w Sejmie.
WYNIKI I SZANSE PARTII
Sondaż, zlecony przez TVP Info, przeprowadzono w dniach 17-18 grudnia. Poza dominującymi partiami, Trzecia Droga, w skład której wchodzą Sojusz Polski 2050 oraz PSL, mogłaby liczyć na 10 proc. głosów. Nowa Lewica, z wynikiem 6 proc., nieznacznie przekroczyłaby próg wyborczy, a partia Razem utrzymałaby się na poziomie 3 proc., co uniemożliwiłoby jej wejście do Sejmu.
1 proc. respondentów wskazał na inne komitety wyborcze, natomiast 7 proc. nie potrafiło określić swojego wyboru. Ciekawie wygląda podział mandatów, w którym PiS uzyskałby 168 miejsc, KO 160, a Konfederacja 74 posłów. Trzecia Droga miałaby zagwarantowane 43 mandaty, a Nowa Lewica 15.
MOŻLIWOŚCI OPPOZYCJI
Analizując sumaryczne wyniki, PiS oraz Konfederacja mogliby liczyć razem na 242 mandaty, co otwiera drogę do stworzenia rządu przez opozycję. Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego, który podzielił się symulacją w mediach społecznościowych, zwrócił uwagę, że również Koalicja Obywatelska z Konfederacją mogłyby stworzyć większość (234 posłów). Frakcja Koalicji 15 Października uzyskałaby 218 miejsc w Sejmie.
ZAINTERESOWANIE WYBORAMI
Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższym czasie, wzięłoby w nich udział 64 proc. osób pytanych (z czego 50 proc. zdecydowanie zadeklarowało chęć udziału, a 14 proc. raczej by się pojawiło). 25 proc. respondentów planuje zostać w domu, a 11 proc. nie ma zdania na ten temat.
Źródło/foto: Interia