Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ormianie w Polsce

Ormianie w Polsce

Ormianie są jedną z dziewięciu uznanych mniejszości narodowych w Polsce, stanowiąc część diasporzy ormiańskiej. Osiedlili się na terenie kraju w wyniku wielowiekowej tradycji osadnictwa i asymilacji.

Reklama

Liczebność

Według Spisu Powszechnego z 2011 roku, w Polsce żyje około 4 tysięcy Ormian, w tym 670 to potomkowie tzw. „starej emigracji” z XI-XVII wieku. Po II wojnie światowej oraz po upadku ZSRR przybyli nowi imigranci, co wpłynęło na liczebność społeczności ormiańskiej.

W 2002 roku jedynie 262 Polaków zadeklarowało narodowość ormiańską, co było wynikiem braku możliwości wskazania więcej niż jednej narodowości. W 2011 roku, po wprowadzeniu opcji podwójnych deklaracji, liczba ta wzrosła do 3623.

Reklama

Historia i kultura

  • Ormianie osiedlili się głównie w południowo-wschodniej Polsce, przyczyniając się do lokalnej kultury i gospodarki.
  • W okresie osadnictwa, Ormianie zajmowali się handlem, złotnictwem oraz produkcją dywanów.
  • Wnieśli istotny wkład w polską kulturę, w tym w modę sarmacką i obyczaje szlacheckie.

Ormianie w polskim wojsku

Podczas obu wojen światowych Ormianie walczyli po stronie Polski, a ich duchowieństwo zostało niemal całkowicie zniszczone w czasie II wojny światowej.

Unia kościelna Ormian polskich

Ormianie w Polsce uczestniczyli w unii brzeskiej, a ich biskupstwo we Lwowie było zależne od patriarchatu eczmiadzyńskiego. Unia z Kościołem katolickim została wprowadzona w XVII wieku, choć spotkała się z oporem ze strony niektórych Ormian.

Dzieje Ormian polskich od XVII do XIX wieku

W XVIII i XIX wieku kościoły ormiańskie stawały się miejscami kultu dla Polaków, a język ormiański był coraz mniej używany. Ormianie zaczęli asymilować, przyjmując polskie nazwiska.

Ormianie w niepodległej Polsce

W XX wieku, ks. Józef Teodorowicz, arcybiskup lwowski, był znaczącą postacią wśród Ormian, a społeczność ormiańska w Polsce cieszyła się dużym szacunkiem.

Lata II wojny światowej

W czasie II wojny światowej społeczność ormiańska poniosła znaczne straty, zarówno z rąk Sowieckich, jak i hitlerowskich. Po wojnie wielu Ormian zostało przesiedlonych na Ziemie Odzyskane.

Po II wojnie światowej

Po wojnie Ormianie zaczęli organizować się w różnych miastach Polski, tworząc ośrodki kulturalne. W 2006 roku powstała Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, promująca kulturę ormiańską.

Duszpasterstwo Ormian

Obecnie istnieją trzy parafie ormiańskokatolickie w Polsce, z siedzibami w Gdańsku, Warszawie i Gliwicach, które prowadzą działalność duszpasterską i kulturalną.

Znani Polacy ormiańskiego pochodzenia

  • Senator Łukasz Abgarowicz
  • Malarz Teodor Axentowicz
  • Muzyk Robert Amirian
  • Poeta Zbigniew Herbert

Ormianie w Polsce mają bogatą historię, kulturę i tradycję, a ich wkład w życie społeczne i kulturalne kraju jest niezaprzeczalny.

Reklama
Reklama