Grecki tankowiec, który stał się celem ataku rebeliantów Huti, może emitować ropę naftową do morza. Pentagon poinformował, że nie udało się zapobiec katastrofie, ponieważ bojownicy zagrozili kontynuowaniem ataków. Na pokładzie jednostki znajduje się około miliona baryłek ropy, co przekłada się na ponad 150 tysięcy ton tego surowca. Potencjalny wyciek mógłby stanowić jeden z największych incydentów tego typu w historii.
OSTRZEŻENIE USA
Tydzień po incydencie na tankowcu Sounion, amerykański Departament Stanu ostrzegł, że wyciek może być czterokrotnie większy niż ten, do którego doszło podczas katastrofy Exxon Valdez w 1989 roku, kiedy to do wód Alaski dostało się około 115 tysięcy ton ropy.
Uszkodzony Sounion transportuje ponad 150 tysięcy ton ropy, co odpowiada około milionowi baryłek. Generał Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu, ogłosił, że w celu przetransportowania zniszczonego tankowca do portu wysłano dwa holowniki, jednak bojownicy Huti zagrozili atakiem również tym jednostkom.
Ryder podkreślił, że Stany Zjednoczone współpracują z sojusznikami, aby zminimalizować skutki potencjalnej ekologicznej katastrofy.
ATAK NA TANKOWIEC
21 sierpnia media informowały, że grecki tankowiec Sounion na Morzu Czerwonym został ostrzelany z dwóch małych łodzi i trafiony nieustalonym rodzajem pocisków, co spowodowało pożar oraz unieruchomienie silnika jednostki. Dzień później 25-osobową załogę uratował europejski okręt wojenny, który przetransportował ich do Dżibuti.
Porzucony tankowiec, zakotwiczony między Jemenem a Erytreą, przeszedł kolejny atak – rebelianci Huti opublikowali w sieci nagranie, rzekomo dokumentujące moment podpalenia jednostki. Brytyjskie źródła informowały o trzech pożarach na statku.
ZALEŻNOŚCI POLITYCZNE
Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, twierdzą, że od dziesięciu miesięcy atakują statki na Morzu Czerwonym, działając w „wsparciu” Palestyńczyków w konflikcie między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Huti często podkreślają, że ich celem są jedynie jednostki związane z Izraelem, USA lub Wielką Brytanią, chociaż wiele z tych twierdzeń jest fałszywych.
Tankowiec Sounion to już trzeci statek należący do ateńskiej floty Delta Tankers, który został zaatakowany przez Huti w sierpniu. Największy odnotowany wyciek ropy miał miejsce w 1979 roku, kiedy to z Atlantic Empress po zderzeniu na Morzu Karaibskim wyciekło około 287 tysięcy ton surowca.
Źródło: BBC News
Źródło/foto: Interia