Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czersk

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Czersk

Czersk to miasto położone w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, pełniące funkcję siedziby gminy Czersk. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1382 roku, jednak zostało zdegradowane w 1772. Na nowo prawa miejskie przyznano mu 1 lipca 1926 roku.

Nazwa

Pod zaborem pruskim Czersk nazywano Polnisch Czersk, co oznacza Czersk Polski. Współczesna nazwa została ugruntowana w XIX wieku.

Historia

Osadnictwo w Czersku ma swoje korzenie w kulturze wschodniopomorskiej, z pierwszymi śladami datowanymi na przełom naszej ery. W średniowieczu Czersk był częścią tzw. Zaborów. W 1466 roku, po II pokoju toruńskim, miasto wróciło do Polski i stało się królewszczyzną.

Okres międzywojenny

Na mocy traktatu wersalskiego w 1920 roku Czersk znalazł się ponownie w granicach Polski, a 1 lipca 1926 roku uzyskał prawa miejskie. W tym okresie rozwijał się przemysł meblarski oraz transport kolejowy, co przyczyniło się do wzrostu liczby mieszkańców.

II wojna światowa

W 1939 roku, w wyniku wybuchu II wojny światowej, Czersk został zajęty przez Niemców. Miejscowa ludność doświadczała represji, a miasto zmieniło nazwę na Heiderode. Po wojnie, w 1945 roku, Czersk został zajęty przez Armię Czerwoną.

Demografia

Na dzień 30 czerwca 2023 roku liczba ludności Czerska wynosiła 9 894 mieszkańców.

Zabytki

  • Cmentarz parafialny św. Marii Magdaleny
  • Kościół neogotycki św. Marii Magdaleny

Transport

Przez Czersk przebiegają drogi krajowe i wojewódzkie, w tym droga krajowa nr 22 oraz droga wojewódzka nr 237. Miasto ma również regularne połączenia autobusowe z pobliskimi miejscowościami.

Wspólnoty wyznaniowe

  • Parafia św. Marii Magdaleny
  • Świadkowie Jehowy
  • Kościół Zielonoświątkowy Biblia

Miasta partnerskie

  • Boizenburg/Elbe

„`