„`html
Wczorajszy dzień, 20 grudnia 2024 roku, upłynął pod znakiem zaawansowanego szkolenia dla członków Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI, działającej przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Rozpoczęli oni nowy etap w kompetencjach dotyczących identyfikacji ciał ofiar katastrof, niebagatelnego wyzwania, które wymaga precyzyjnych działań w obliczu tragedii.
PROCES DVI – KLUCZ DO IDENTYFIKACJI
Rozpoczęta wczoraj sesja szkoleniowa szczegółowo analizowała Proces DVI (Disaster Victim Identification), czyli identyfikację zwłok ofiar katastrof. To niezwykle skrupulatny zestaw czynności, który ma na celu skuteczne rozpoznawanie tożsamości zmarłych, nawet w najtrudniejszych warunkach. Jakie wyzwania przed sobą stają służby w trakcie takich tragicznych wydarzeń? Mówiąc wprost, DVI aktywuje się w sytuacjach masowych, gdy liczba ofiar oraz złożoność sytuacji wymagają współpracy licznych instytucji.
SYNERGIA SŁUŻB PUBLICZNYCH
Podczas wielkoskalowych katastrof, gdy zdarzenia przewyższają możliwości lokalnych służb, identyfikacja ofiar staje się kluczowym zadaniem. W takich momentach każda sekunda jest na wagę złota, a procedury DVI, rozwinięte przez INTERPOL, stają się nieocenionym narzędziem w walce z czasem i chaosem. Współpraca wszystkich służb publicznych, w tym organów procesowych, odbywa się w harmonii z wytycznymi, co ma na celu minimalizowanie strat i kosztów związanych z tragicznymi zdarzeniami.
W szkoleniu, które odbyło się pod czujnym okiem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. kryminalnych, insp. Roberta Michny, uczestniczyli przedstawiciele różnych jednostek. Uczestnicy zebrali cenne doświadczenia i przypomnieli sobie, jak ważne jest działanie w jedności, gdy liczy się nie tylko wiedza, ale także ludzka empatia w obliczu niewyobrażalnych tragedii.
„`
Źródło: Polska Policja