Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Bezpieczna droga do szkoły: jak chronić dzieci przed zagrożeniami na trasie

Dzieci z zapałem korzystają z ostatnich dni wakacji, a już w przyszłym tygodniu zasiądą w szkolnych ławach. Niektóre z nich po raz pierwszy wyruszą do szkoły samodzielnie. Rodzice, zadbajcie o bezpieczeństwo swoich pociech i przypomnijcie im o najważniejszych zasadach ruchu drogowego.

Dziecko jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszym jest każda osoba znajdująca się na drodze, która nie wykonuje na niej żadnych czynności związanych z pracą. Pieszym uznaje się także osobę prowadzącą lub pchającą rower, motorower, hulajnogę elektryczną czy wózek dziecięcy. Dzieci w wieku do 10 lat kierujące rowerami mogą być uznawane za pieszych, jeżeli znajdują się pod opieką osoby dorosłej.

Dzieci do 7. roku życia mogą poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie najmłodsi mogą chodzić samodzielnie. Pamiętajcie! Choć nie każdy z nas jest kierowcą, każdy z nas jest pieszym. Dbając o bezpieczeństwo swojego dziecka, nie zapominajcie o bezpieczeństwie innych. Przykładem może być kierowca, który zatrzymuje pojazd tuż przed przejściem, pozwalając swojemu dziecku wysiąść z auta. Taka sytuacja może zasłonić widoczność innym dzieciom, które również zmierzają do szkoły. To ogromne zagrożenie!

Bezpieczna droga do szkoły

Zanim dziecko po raz pierwszy ruszy do szkoły samo, warto przypomnieć mu o kluczowych zasadach ruchu drogowego. Wybierzcie się na spacer, aby pokazać mu, jak powinno zachować się w różnych sytuacjach, na przykład gdy sygnalizacja świetlna nie działa. Pamiętajcie o wytłumaczeniu, dlaczego ważne jest noszenie elementów odblaskowych oraz jak właściwie przechodzić przez jezdnię. Przed wejściem na przejście dla pieszych niech spojrzy najpierw w lewo, potem w prawo, a na końcu znów w lewo. Możecie zaproponować, aby podniosło rękę w górę wchodząc na przejście i przypomnijcie mu, aby nie korzystało z telefonu w trakcie drogi do szkoły.

Drodzy rodzice, jesteście pierwszymi nauczycielami swoich dzieci. Jako wzór do naśladowania, partnerzy do rozmowy, a także osoby, które obdarzają największym zaufaniem. Jeżeli dacie im dobry przykład, bezpieczne zachowania na drodze staną się dla nich czymś naturalnym. Pamiętajcie, że świat na drodze jest pełen niebezpieczeństw, ale z odpowiednią wiedzą i postawą możecie uczynić go znacznie bezpieczniejszym.

st. asp. Agnieszka Dzik/KPP w Sochaczewie

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie