Dzisiaj jest 10 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Campus Polska Przyszłości: Czwarta Edycja i Czwarty Incydent – Co Takiego Się Wydarzyło?

Podczas tegorocznego Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie, wydarzenie typu silent disco wzbudziło poważne kontrowersje. Uczestnicy oraz organizatorzy nie zgadzali się co do interpretacji incydentu, który wywołał intensywną dyskusję na temat granic akceptowalnego zachowania w takich okolicznościach. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, gdyż w latach ubiegłych również miały miejsce liczne kontrowersje, które spotkały się z żywymi reakcjami społecznymi.

KONTROWERSYJNY INCYDENT W OLSZTYNIE

W niedzielny wieczór, w trakcie silent disco, uczestnicy, nosząc słuchawki, bawili się przy utworze Cypisa, który zawierał wulgarne odniesienia do polityków z Prawa i Sprawiedliwości. Materiał wideo z tego zdarzenia został udostępniony przez Mikołaja Wasiewicza, radnego z warszawskiej dzielnicy Wawer z Koalicji Obywatelskiej, jednak szybko go usunął. Niestety, nagranie zdążyło już rozprzestrzenić się w sieci.

Incydent wywołał ostrą reakcję polityków PiS i Konfederacji. Tobiasz Bocheński oraz Joachim Brudziński wyrazili swoje oburzenie w mediach społecznościowych, uznając takie zachowanie za oburzające. Były premier Mateusz Morawiecki użył epitetu „menele”, podczas gdy lider Konfederacji Sławomir Mentzen stwierdził, że gdyby proklamacje te dotyczyły mniejszości religijnych czy seksualnych, skandal zyskałby zasięg europejski.

Sławomir Nitras, jeden z organizatorów wydarzenia, w rozmowie z mediami przyznał, że nie był świadomy, co puszczano w słuchawkach. Kiedy tylko zorientowali się, co się dzieje, wezwali uczestników do zaprzestania skandowania obraźliwych haseł. Podkreślił, że to była prywatna impreza, a nie część oficjalnego programu Campusu, i wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji.

INNE KONTROWERSJE Z MINIONYCH LAT

W sierpniu 2023 roku miał miejsce inny kontrowersyjny moment. Planowany panel dyskusyjny, który miał zgromadzić tzw. symetrystów, wzbudził wiele emocji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Dominika Sitnicka z Oko.Press, Grzegorz Sroczyński z Gazety.pl oraz Jan Wróbel z TOK FM. Marcin Meller, znany dziennikarz, miał stać na czele tej debaty. Na krótko przed rozpoczęciem organizatorzy poprosili go jednak o prowadzenie panelu bez Sroczyńskiego, co Meller zdecydowanie odrzucił, argumentując, że nie zgadza się na wykluczanie żadnego z zaproszonych gości.

Odmowa Mellera pociągnęła za sobą falę rezygnacji wśród innych gości. Maciej Orłoś i Adam Leszczyński również wycofali się, protestując przeciwko cenzurze i ograniczaniu wolności słowa. Grupa aktywistów klimatycznych, Inicjatywa Wschód, również postanowiła zrezygnować z udziału.

Organizatorzy Campusu wydali oświadczenie, w którym wyjaśnili, że zmiany w składzie panelu były wynikiem licznych krytycznych sygnałów ze strony uczestników, którzy wyrażali niezadowolenie wobec wcześniejszych wypowiedzi Sroczyńskiego. Jacek Żakowski, znany dziennikarz, skrytykował Platformę Obywatelską za cenzurowanie własnego wydarzenia, które podważa zasady wolności słowa.

W 2022 roku z kolei wywołało kontrowersje zaproszenie Barbary Kurdej-Szatan do panelu dyskutującego na temat hejtu. Krytyka wynikała z wcześniejszych, kontrowersyjnych wypowiedzi aktorki na temat Straży Granicznej. Choć Kurdej-Szatan usunęła post i przeprosiła, sprawa ta wciągnęła ją w zawirowania śledcze, a także miała reperkusje zawodowe, gdy Jacek Kurski ogłosił, że aktorka nie wystąpi w kolejnych odcinkach „M jak miłość”.

Rafał Trzaskowski, pomysłodawca Campusu, bronił decyzji o zaproszeniu Kurdej-Szatan, tłumacząc, że celem panelu było omówienie problemu hejtu z perspektywy osoby, która sama go doświadczyła. Twierdził, że aktorka padła ofiarą niesprawiedliwych ataków ze strony rządowych mediów.

W 2021 roku, podczas pierwszej edycji Campusu, Sławomir Nitras poruszył kwestię wpływu Kościoła katolickiego na politykę, co również wywołało furię. Jego stwierdzenie, że „przyjdzie czas, kiedy katolicy będą mniejszością”, spotkało się z ostrą krytyką ze strony prawicowych polityków, którzy uznali takie poglądy za „antykatolickie”.

Campus Polska Przyszłości, zainicjowany przez Rafała Trzaskowskiego w 2021 roku, ma na celu angażowanie młodych ludzi w debatę na temat przyszłości kraju, propozycję platformy dla różnych poglądów oraz pomysłów dotyczących aktualnych wyzwań społecznych i politycznych.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie