[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Przewrót kopernikański

Przewrót kopernikański

Przewrót kopernikański to fundamentalna zmiana w sposobie postrzegania świata, wywołana przez Mikołaja Kopernika w jego dziele De revolutionibus orbium coelestium (1543). Dzieło to zrewolucjonizowało średniowieczny pogląd o nieruchomości Ziemi, wprowadzając model heliocentryczny, w którym Ziemia krąży wokół Słońca. To nowatorskie podejście miało daleko idące konsekwencje w nauce oraz filozofii, prowadząc do przyjęcia zasady kopernikańskiej, według której Ziemia nie ma wyróżnionej pozycji we wszechświecie.

Przewrót ten zainicjował nowoczesną naukę, a także zmienił sposób myślenia o relacji między światem a człowiekiem oraz religią.

Przewrót kopernikański Kanta

Termin „przewrót kopernikański Kanta” odnosi się do zmiany w sposobie myślenia wywołanej przez filozofię Immanuela Kanta. W przeciwieństwie do wcześniejszych myślicieli, którzy koncentrowali się na relacjach między przedmiotami, Kant przeniósł uwagę na warunki poznania. Zauważył, że to umysł podmiotu kształtuje doświadczenie przedmiotu, co oznacza, że istnienie przedmiotu jest uzależnione od podmiotu. Kant odwrócił klasyczną koncepcję, w której doświadczenie prowadziło do pojęć, stwierdzając, że to pojęcia umożliwiają doświadczenie.

Przypisy

  • [https://www.youtube.com/watch?v=k4wkonztvD8 Rewolucja kopernikańska], kanał Astronarium na YouTube, 2 kwietnia 2023 [dostęp 2023-10-05].

Kategorie

  • Filozofia renesansu
  • Historia nauki
  • Terminy naukowe nazwane od Mikołaja Kopernika
[the_ad id="295962"]