Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Salomon (król Izraela)

Chcę dodać własny artykuł

Salomon – Biblijny Król Izraela

Salomon (ok. 1000 p.n.e. – ok. 931 p.n.e.) był biblijnym królem Izraela, synem i następcą króla Dawida. Uznawany za symbol mądrości, Salomon był odpowiedzialny za największy rozwój monarchii hebrajskiej. Większość informacji o jego życiu pochodzi z Biblii, zwłaszcza z Pierwszej Księgi Królewskiej oraz Drugiej Księgi Kronik.

Daty panowania

Daty panowania Salomona są niepewne, różne źródła podają okresy od 973 do 926 p.n.e.

Dzieciństwo i objęcie tronu

Salomon, znany z imienia Jedidia, był synem Dawida i Batszeby. Po śmierci swojego brata, został namaszczony na króla przez proroka Natana i kapłana Sadoka. Po objęciu władzy zlikwidował zagrożenia dla swojego tronu, eliminując konkurentów, takich jak jego brat Adoniasz.

Rządy wewnętrzne

  • Budowa pierwszej świątyni jerozolimskiej oraz pałacu królewskiego.
  • Wprowadzenie rydwanów do armii.
  • Przeniesienie Arki Przymierza do świątyni.
  • Na początku rządów wierny kultowi Jahwe, później dopuścił do politeizmu.

Polityka zagraniczna

  • Zawarcie sojuszu z Egiptem poprzez małżeństwo z córką faraona.
  • Współpraca z Hiramem, królem Tyru, w budowie świątyni.
  • Stworzenie floty handlowej, która dotarła do tajemniczego Ofiru.
  • Nawiązanie kontaktów z Królestwem Saby.

Mądrość Salomona

Salomon zasłynął z niezwykłej mądrości. W Biblii opisano, jak Bóg ukazał się mu we śnie, oferując spełnienie życzenia. Salomon poprosił o mądrość do sprawowania władzy. Jego zdolności były tak wyjątkowe, że przewyższały wszystkich ludzi Wschodu oraz Egipcjan. W znanej historii, rozwiązał spór dwóch matek o dziecko, co potwierdziło jego mądrość.

Rodzina

Salomon miał 700 żon-księżniczek i 300 żon drugorzędnych. Jego synem i następcą był Roboam, a znane córki to Tafat i Basmat.

Salomon w kulturze

W literaturze żydowskiej przypisuje mu się autorstwo Księgi Koheleta, Pieśni nad pieśniami i Księgi Przysłów. W kulturze zachodniej Salomon często występuje w literaturze i muzyce, m.in. w oratoriach oraz dramatach. Jego postać zyskała również miejsce w islamie jako Sulejman.