Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Harmonika szklana

Harmonika szklana

Harmonika szklana to instrument muzyczny z grupy idiofonów pocieranych, charakteryzujący się podłużną, najczęściej drewnianą skrzynią na czterech nogach. Wewnątrz znajduje się kilkadziesiąt szklanych talerzy, znanych jako klosze, które stanowią zestaw wibratorów różniących się wielkością i strojonych chromatycznie. Mechanizm napędzany pedałem wprawia je w ruch obrotowy, a dotknięcie wilgotnym palcem powoduje ich drganie, generując dźwięki o różnej częstotliwości.

Reklama

Historia harmoniki szklanej

Instrument ten był szczególnie popularny w Niemczech i Austrii, a do Polski przybył w XVIII wieku. Ostateczną formę harmonika szklana uzyskała w 1762 roku dzięki Benjaminowi Franklinowi, który wprowadził szereg ulepszeń. W okresie przełomu XVIII i XIX wieku harmonika cieszyła się dużym zainteresowaniem, a dwa utwory na nią skomponował Wolfgang Amadeus Mozart:

  • Adagio i rondo – KV 617
  • Adagio C-dur KV 356 [617a]

W Polsce na harmonice szklanej koncertował Franciszek Lessel, znany pianista i kompozytor pierwszej połowy XIX wieku. Instrumentowi przypisywano różne legendy, w tym rzekome wywoływanie poronień oraz zaburzeń umysłowych, co przyczyniło się do jego spadku popularności w późniejszym okresie.

Reklama

Współczesne odniesienia

Harmonika szklana pojawia się również w literaturze i muzyce. W III części Dziadów Adama Mickiewicza, postać Konrada porównuje swoje ręce do kręgów harmoniki szklanej. Ponadto, Camille Saint-Saëns wykorzystał ten instrument w cyklu Karnawał zwierząt, w utworze Akwarium.

Reklama
Reklama